Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Зошто хумусот е најдобар намаз во светот

Ако сакате наут, работата е решена: ќе обожавате хумус, особено затоа што разбирате зошто е прогласено за најдобар намаз во светот. Како прво, тоа е извор на здравје, а потоа стана толку популарно што се снимаа филмови за тоа. Хумус на арапски значи „леблебија“, а легендата вели дека оваа мешункаст зеленчук пораснал во библиските времиња, во познатите вавилонски градини. Археолозите открија дека ова не е далеку од вистината: сусамот се одгледувал на Блискиот исток пред најмалку десет илјади години, оттаму стигнал до античка Атина, па до Рим, за да се шири низ Средоземното море под влијание на моќни држави. Со сигурност не се знае кога и од каде наутот се претворил во молитва. Затоа многу земји, од Египет до Грција, се нарекуваат татковина на хумусот. Дебатите го достигнаа својот врв пред десет години, доведувајќи ги Израел и Либан на работ на војната! Како одговор, мировниците ги снимија филмовите „Make Hummus Not War, The Hummus Enforcement Agency i Hummus! Филмот, кој вели дека хумусот треба да ги обединува луѓето, а не да ги раздвојува. Во 2012 година, израелскиот интернет експерт Бен Ланг го основал Меѓународниот ден на хумусот, кој се слави во мај. Целиот свет ја прифати не само неговата идеја, туку и традицијата на уживање во оваа исклучителна храна. Околу тоа време, тој беше наречен најздрав од сите шири затоа што содржи многу протеини, минерали, витамини, аминокиселини и влакна. Неговиот посебен шарм е што основните состојки се секогаш исти – наут, тахини (ширење сусам), лук и лимон – и вашата фантазија ќе му даде безброј варијации.

На Блискиот исток, хумусот е задолжително предјадење, наречено мезе. Мешано со маслиново масло и ориентални зачини, се служи на голема чинија, со цел да се збогати торта наречена пита или пида, потоа фалафел, пржени ќофтиња од сусам, салата од краставица, разновиден зеленчук, риба, пилешко. Секоја кујна што има свој хумус додава своја посебна состојка. Турците користат путер наместо маслиново масло, а Грците јогурт, додека на Запад потопуваат зеленчук, па дури и чипс во хумус. Може да се додадат црни маслинки, свежа магдонос, нане, бибер, миризлив пипер. Тој е омилен во секоја гастрономска комбинација, од канапе и сендвичи до скара, тестенини, некои дури и ги сакаат во супа. Ви претставуваме рецепт кој е идеален за есенската сезона:

Хумус со суви домати

Ова јадење е брзо и лесно ако користите веќе зготвени или конзервиран наут. За рецептот со свежа леблебија, кој треба претходно да се готви, ви треба повеќе време да го подготвите намазот.

Состојки:

250 гр варен наут

50 гр суви домати

3-4 лажици маслиново масло,

сол, бибер и алева пиперка, блага или љута

Подготовка:

Сварениот наут мелете ги во блендер. Додадете парчиња сушени домати во нив. Мелете сè фино и добро додека не се направи смеса како на паштета.

Сомелениот намаз зачинете го по вкус, потоа целата смеса префрлете ја во сад, малку истурете маслиново масло, украсете со сецкани сушени домати и послужете со тост леб.

Сувите домати лесно можете да ги направите од свежи со миење и сечење на четвртини, по можност најмалку 1 до 3 кг, оставајќи ги некое време на хартија или во цедилка за да го ослободат сокот, а потоа ги сушите 4 часа на плех за печење во рерна. на 80 – 100 степени. Овој сушен домат можете да го користите и за други јадења.

Состојки:

200 гр наут

6-7 исушени домати од масло

1 парче кромид

половина лимон / за сок

3 лажички маслиново масло

1 лажичка паста од тахини

½ лажичка ким во прав

½ лажичка димена слатка пиперка

Малку сол

Малку бибер

малку вода (да се разреди ширењето по потреба)

Да служи:

Со наан, погача и багета

Подготовка:

Потопете го наутот преку ноќ (околу 12 часа до 16 часа) и исцедете го. Исплакнете го добро пред да готвите. Ставете го во тенџере и прелијте го со вода, додадете малку сол и малку сода бикарбона и варете на средна топлина. Времето што е потребно за да се свари наутот зависи од тоа колку долго биле претходно натопени, се движи помеѓу 40 минути и 2 часа. Ако користите конзервирана наут, исцедете ја и исплакнете под млаз ладна вода.

Ставете го наутот во блендер, додадете ги сувите домати од маслото, сокот од лимон, сецкан или мелен лук, сол, бибер, ким, димената слатка пиперка, пастата од тахини и маслиново масло и измешајте целосно. Пренесете го хумусот во сад или тегла, прелијте го со маслиново масло и посипете со димена пиперка, а потоа послужете со загреана нан, погача или тостирани парчиња леб од багет.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Иако не се забавувала како што знае таа обично, славната пејачка се облече за нејзиниот голем ден во диско комбинација инспирирана од ноќни стилови,...

Fool Moon

Нивната природа е да бидат бестрашни, во согласност со нивните цели и амбиции… Иако ги поврзуваат три различни елементи, вода, воздух и оган, жените...

Fine Living

Замислете да шетате низ Лувр во Париз, во еден момент, застанувате, да им се восхитувате на најпознатите уметнички дела во светот, покажувајќи со прстот...

Green Tea

Овој деликатес ќе ги разбуди сите ваши сетила. Подгответе го рецептот во продолжение и уживајте во него со целото ваше семејство. Потребни состојки (за...

Advertisement