Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Зошто треба да јадете банана пред спиење?

Наместо појадок, предлагаме да јадете банана пред спиење!

„An apple a day keeps the doctor away“, велат мудрите луѓе, но сите овошја се неопходни, за добро здравје на вашето тело.

Денес, особено внимание ќе посветиме на бананите, кои обично ги консумираме како ужинка или во форма на пијалок за појадок. Дава енергија и го зајакнува организмот, сепак, ова овошје, богато со хранливи материи, е погодно за слатки соништа.

Во случај понекогаш да ви биде тешко да заспиете и уморно доцна се вртите во кревет, тогаш вашето решение е скриено во бананата.

Тоа е затоа што покрај калиум и растителни влакна, содржи и магнезиум, кој помага во опуштање на мускулите и ви помага да заспиете. Ако земеме во предвид дека не внесувате доволно магнезиум во текот на денот, тогаш бананата е она што ви треба.

Всушност, не мора да јадете банана пред да одите во кревет, бидејќи можете да ја комбинирате со путер од кикирики, создавајќи вкусна закуска што ќе ви го заврши денот.

Кога се консумираат заедно, јаглехидратите од банана го прават триптофанот подостапен за мозокот. Без разлика дали ќе се одлучите за банана или ќе ја комбинирате со путер од кикирики, оставете го тоа за вечера и мирно ќе спиете до утринските часови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement