Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Зошто треба да подготвите салата од лосос оваа вечер?

Дали сакате да изгубите тежина? Дали се обидувате да создадете дефицит на калории?

Предлагаме за вечера да го пробате нашиот рецепт за салата од лосос, која е вкусна, здрава, содржи малку јаглени хидрати и што е најважно – ќе ве засити до следното утро.

Сочната салата може да послужи како топла вкусна вечера или да ја ставите во пластичен сад и да ја однесете на работа.

Калории по порција: 542кал

Протеин 33гр
Маснотии 35,5g
Влакна 6g
Јаглехидрати 20гр

Состојки:

25 гр интегрален кафеав ориз
75 гр замрзнат грашок
120г филе лосос
1 лажичка семе од сусам
2 големи грсти млади листови спанаќ
1/2 средно авокадо, излупено и сецкано
1 среден морков грубо рендан
2 млади кромид, ситно сецкани
4 ротквици

За прелив

 2 лажици темен сос од соја
1 лажица масло од сусам
1 лажичка свеж сок од лимета
1 лажичка мед

 

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 ° C и покријте мал плех за печење со фолија.

Наполнете мала шерпа со вода и оставете да зоврие. Додадете го оризот и варете го околу 20 минути, или додека не омекне. Додадете грашок и машате постепено додека се готви. Кога ќе се зготви смесата, исцедете веднаш.

За да го направите преливот, измешајте соја сос, масло од сусам, сок од лимета и мед во мала чинија и изматете добро.

Ставете го лососот, од страната на кожата надолу, во подготвен сад обложен со фолија и истурете две лажички од преливот. Посипете семе од сусам и печете 10 до 12 минути.

Ставете спанаќ, ориз и грашок во друг сад за сервирање. Наредете авокадо, морков, млад кромид и ротквица. Ставете го лососот во сад на крајот и прелијте го со остатокот од преливот.

Можете да ја направите целата количина, дури и ако ви треба само една порција, бидејќи салатата можете да ја чувате во фрижидер за следниот ден.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Веќе може да ги следите трендовите што ќе преовладуваат во текот на следните неколку месеци! Температурата постојано се зголемува и сончевите денови станаа дел...

Green Tea

Експертите истакнуваат – Ова се најкорисните витамини и минерали за вашето тело! Важно е нашата диета да е богата со витамини и минерали, а...

Fool Moon

Холивудската звезда која светот ќе го освои со филмот „Доручек кај Тифани“, „Празник во Рим“ и „Сабрина“, по многу работи беше единствена и предизвикуваше...

Fine Living

Куќата е дизајнирана од мајката на пејачката, Тиш Сајрус. Мајли Сајрус е без сомнение една од најуспешните пејачки од својата генерација, која предизвика бројни...

Advertisement