Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Зошто навистина ни е потребен ноќен крем и како да го избереме вистинскиот

Многу жени мислат дека секојдневната нега на лицето им е доволна, што не е точно. На кожата и е потребна ноќна нега, бидејќи за време на периодот на одмор, се обновува од секојдневното изложување на разни неповолни агенси. Ноќните креми се густи со омекнувачки, хидратантни својства, содржат хранливи материи и активни состојки против стареење кои го стимулираат обновувањето на клетките, ја враќаат еластичноста на епидермисот, ги намалуваат фините линии и брчките. Сигурно сте се запрашале по кои параметри да изберете ноќен крем и по кој принцип е избран.

Ние ви даваме упатства како да го изберете најдобриот крем за вашиот тип кожа.

Секоја животна декада има потреба од одредени состојки

За да избегнете предвремено стареење на кожата и губење на еластичноста, а со тоа и нејзина релаксација, ноќниот крем треба да ви обезбеди влага, плус хидратација. Помладата кожа бара помеки состојки, додека позрелата кожа бара посложена формулација.

Во дваесеттите години – кремот вклучува мед, алое вера и други етерични масла.

Во вашите 30 -ти години – се предлагаат состојки како што се амино киселини, ретинол, керамиди и други антиоксиданси.

Во 40 -тите години – кремите треба да содржат пептиди, екстракт од соја и витамини.

Во вашите 50 -ти и 60 -ти години – дополнителната влага дополнително ја одржува вашата кожа здрава.

Ноќен крем според видот на кожата

Секој тип на кожа има свои потреби, а изборот на производи дизајнирани за вистинскиот тип на кожа може да помогне да изгледа совршено.

Чувствителна кожа

Изберете ноќен крем кој содржи лесна формула. Избегнувајте тешки креми базирани на парфем кои можат да предизвикаат осип. Состојките како чајно дрво, краставица, алое вера и камилица се најдобрата опција. Овие ексклузивни билни елементи не ја иритираат кожата и имаат исклучително смирувачки ефект.

Масна кожа

Во случај да имате мрсна кожа, изберете крем кој нема да ги активира акните или осипите. Ноќните лосиони или креми без масло најдобро функционираат за вашиот тип кожа.

Сува кожа

Се предлага ноќен крем кој вклучува растително масло. Овој материјал ја покрива кожата со филм што спречува испарување на течноста. Ако имате сува кожа, мора да изберете крем што ја задржува најмногу влагата. Кремите базирани на глицерин се совршени. Кремите што содржат бадемово масло, авокадо и шеа путер се најдобри за вашиот тип кожа.

За сите видови на кожа

Ноќните креми базирани на алги се опција за секој тип кожа, бидејќи алгите се богати со витални хранливи материи што ви се потребни. Овој крем интензивно ја регенерира кожата додека спиете.

4 правила за да ви помогнат

1. Од витално значење е да изберете ноќен крем што одговара на вашиот тип кожа. Во никој случај не купувајте премногу широка формула, бидејќи може да ѝ наштети на вашата кожа наместо да ја „опорави“. Ако кремот е премногу дебел или премногу мрсен, може да ги затне порите и да го спречи дишењето.

2. Повеќето производи наменети за сува, нормална, мрсна или комбинирана кожа се однесуваат посебно на кожата на лицето, освен ако поинаку не е наведено на пакувањето на производот.

3. Без оглед на типот на кожата или возраста, треба да барате посветла текстура која е хипоалергична, не-комедогена и без мирис.

4. Пред да купите ноќен крем, неопходно е да ги проучите дополнителните состојки што се во него. Вештачки ароматични и разни синтетички или полусинтетички состојки не се добредојдени. Исто така, пожелно е кремот да содржи разни витамини, амино киселини, колаген и пептиди кои дејствуваат против стареење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement