Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Зошто кардамонот треба да се додаде во исхраната

Кардамонот е зачин со богат вкус и арома што се користи со векови во ориенталната кујна и медицина.

Кај нас стана популарен не толку одамна, но веќе успеа да ги освои срцата на милиони нутриционисти и поддржувачи на здрав начин на живот. Овој пат, зборуваме за главните здравствени придобивки на зачините.

Кардамонот ја должи својата изразена арома на цитрус на високата содржина на есенцијални масла – лимонен, терпинеол, цинеол, армидон. Овие супстанции се познати по силното антивирусно и антимикробно дејство. Тие помагаат во зајакнување на имунолошкиот систем и совршено го штитат организмот од вируси и патогени бактерии. Постои мислење дека кардамонот исто така придонесува за спречување на рак, но сè уште не се пронајдени доволно научни докази за тоа.

За разлика од другите (не помалку корисни) зачини, кардамонот воопшто не ја иритира гастричната слузница. Во ориенталната медицина, зачинот се користи со векови за лекување и спречување на болести на гастроинтестиналниот тракт.

Кардамонот е богат извор на антиоксиданти, витамини А, Ц и Е. Активните соединенија во зачините помагаат во борбата против слободните радикали, спречуваат воспалителни процеси во организмот, го забавуваат стареењето, спречуваат брчки и ја штитат кожата од штетните ефекти на ултравиолетовите зраци. Покрај тоа, зачинот го стимулира производството на нашиот главен младински протеин – колаген, кој е одговорен за еластичноста и природниот сјај на кожата.

Зачинот ќе биде од голема помош за секој што решил да ослабе. Кардамонот е одличен агенс за детоксикација, тој ефикасно го чисти организмот од токсини. Покрај тоа, зачинот значително го намалува гладот, што ја намалува веројатноста за прејадување.

Кардамонот може да се додаде на сè, од топли јадења до пекарски производи. Зачинети, малку остри семиња не само што ќе додадат вкус на вашата храна, туку исто така ќе ги размножат неговите здравствени придобивки.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement