Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Зошто е важно да пиете куркума секој ден

Навистина „златен“ зачин!

Куркумата се нарекува златен зачин не само поради нејзината боја, туку и поради нејзините корисни својства. Тој е еден од најефикасните додатоци во исхраната во светот. Со илјадници години, куркумата се користи како лековито растение од народот во Индија, а на почетокот на овој век, многу клинички испитувања ги потврдија неговите извонредни придобивки за скоро сите телесни системи. Куркумин, активната состојка на зачините, се бори против воспаленија, спречува хронични заболувања, го зајакнува имунитетот и ја подобрува целокупната благосостојба. Еве зошто куркумата треба да биде дел од вашата дневна исхрана што е можно поскоро.

Куркумин има моќни антиинфламаторни својства. Малкумина знаат, но воспалителните реакции се исклучително важни за организмот. Воспалението е одбранбен механизам против вируси, бактерии и патогени кои можат да ги загрозат нашите животи и здравје. Меѓутоа, кога воспалението станува хронично, тоа веќе не е одбрана, туку сериозен проблем. Активните соединенија во куркумата се способни да се борат против воспаленијата на молекуларно ниво, заштитувајќи ги сите клетки во телото од нови оштетувања.

Куркумата е моќен антиоксиданс. Оксидативното оштетување на клетките е една од главните причини за стареење и хронични заболувања. Ова се случува поради дејството на слободните радикали кои реагираат со аминокиселини и протеини во нашето тело. Главната предност на антиоксидантните соединенија е тоа што тие ги штитат клетките на организмот од оштетување на слободните радикали. Така, куркуминот не само што го забавува процесот на стареење, туку има и корисни ефекти врз целокупното здравје.

Куркумин ги подобрува когнитивните функции и спречува болести на мозокот и нервниот систем. Активните соединенија во составот на зачини помагаат да се забават промените поврзани со стареењето на нервниот систем и да се спречи Алцхајмеровата болест. Клучната карактеристика на оваа болест е акумулација на протеински компликации – амилоидни плаки. Студиите покажуваат дека куркуминот може да помогне да се елиминираат. Покрај тоа, ја подобрува меморијата и концентрацијата стимулирајќи создавање на нови нервни врски во мозокот.

Го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Срцевите заболувања сè уште се на врвот на листата според бројот на смртни случаи, па затоа вреди да се размисли за превенција, дури и ако сте целосно здрави сега. Куркумин ги зајакнува sидовите на крвните садови и срцевиот мускул, заштитувајќи ги од оштетување и промени поврзани со стареењето.

Овозможува спречување на депресија. Постои мислење дека депресијата е „надвор од главата“ и дека воопшто не е потребно да се лекува, а тоа е погрешно. Депресијата е апсолутно вистинска болест предизвикана од промени во хормоналното ниво и нивото на невротрансмитери. Куркумин е природен антидепресив кој помага во спречување на депресија стимулирајќи го производството на серотонин и допамин („хормони на среќата“).

Куркумата може да биде одличен додаток во вашата дневна исхрана. Додадете го како зачин во месото и житарките и не заборавајте црн пипер – без него, куркуминот нема да се апсорбира добро. Покрај непобитните здравствени придобивки, вашата омилена храна ќе добие пријатна златна боја и зачинета арома.

Покрај тоа, зачинот е одлична состојка во чајот и пијалаците, исто така, треба да се додава во пијалоците со нотка на црн пипер. Измешајте куркума со сок од лимон, билни чаеви или млеко (овој пијалок е особено популарен во Индија).

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Како еден ресторан станува најдобар во светот? Секако мора да понуди најдобра храна, незаборавен амбиент, врвен персонал и беспрекорна услуга. Нема тајни состојки во...

Fool Moon

Дознајте како да ја видите вашата аура – нејзината боја открива многу за вас! Дали е можно да ја видите вашата аура? Постои техника...

Cotton Club

Не е целосно истражено колку гените влијаат врз нечиј избор на професија, но познато е дека има луѓе кои токму од таа причина се...

Green Tea

Дружењето со скара и миризливите зелени чимичури во Аргентина е ритуал длабоко вкоренет во нивната традиција… Чимичури е омилен аргентински сос направен од билки...

Advertisement