Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Зошто Арт терапијата стана најпопуларна во светот?

Некогаш омилена игра, денес терапија која ни помага да најдеме инспирација, да се запознаеме самите себе и да ги „наполниме батериите“.

Работата од дома донесе многу повеќе работни часови, седење покрај лаптопот и повторување на суви активности како работа-јадење-спиење. Некаде помеѓу третата реприза на нашата омилена серија, петтото одложување на обуката и седмиот Интернет разговор со нашиот најдобар пријател, сфативме дека ни треба нова, креативна, релаксирачка активност. Значи – зошто не би била тоа уметничка терапија?

Оваа необична терапија се заснова на идејата дека со креативни вежби можете да ги достигнете своите чувства и да ги направите посвесни. Инспириран од психоанализата и значењето на внатрешниот свет на секоја индивидуа, еден од пионерите на уметничката терапија беше Австралијката Едит Крамер, следбеник на Сигмунд Фројд. Таа била приврзаник на интересен став кон кој луѓето го трансформираат општествено неприфатливото однесување во прифатливо – како одбранбен механизам. Исто така, верувала дека уметноста ја зборува вистината и работела како арт терапевт во детско училиште уште во 1950 година.

Денес, е достапна за секого – и за децата и за возрасните, и се гледа како иновативна комбинација на психотерапија и духовна терапија. Така, боенките станаа еден од главните извори на медитација, а уметничкиот чин е начин да се достигнат потиснатите емоции, траумите и сите последици од стресот.

Уметничката терапија вклучува цртање, боење, колаж, шиење, изработка на уметнички предмети и цела низа имагинативни дела. Исто така, не ви треба потребното искуство или вештини за тоа, бидејќи целта е исклучиво терапија, односно промена на умот, духот и телото.

Особено е ефикасен за оние кои страдаат од хронични болести или имаат ментални проблеми како што се анксиозност, психоза, депресија. Бидејќи не бара комуникација, особено ја сакаат оние кои не сакаат отворено да зборуваат за своите чувства и проблеми. Малите уметнички дела сами по себе раскажуваат нечија животна приказна, а самиот креативен процес создава чувство на цел и вредност за секоја успешно завршена работа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Дали ви се допаѓа? Шерон Стоун сите ја познаваме како актерка, а таа веќе долго време има едно, да речеме, хоби. Имено, sвездата на...

Four Seasons

„Секој има соништа. Само, не се сите реализирани. Хозе Паронела сонувал еден ден да изгради замок во посебен дел на Австралија. И, тој го...

Green Tea

Наместо скапи производи, секогаш можете да се свртите кон природни производи за нега на коса. Нивната предност е што тие не само што се...

Fool Moon

Долги години, 57-годишниот актер Бред Пит беше познат како еден од најатрактивните во Холивуд. На неговиот шарм не се спротивставија многу жени, меѓу кои...

Advertisement