Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Зимска салата која ги „брка“ маснотиите од телото по прејадувањето

Иако во моментите кога се прејдувавте вкусно месо и леб ви беше супер, последиците од празничните богати трпези ќе ги почувствувате во наредните неколку денови.

Ако се чувствувате по малку мрзоволно и тромаво, време е за чистење на организмот со помош на една вкусна зимска салата, направена по рецепт кој буквално ги брка маснотиите од телото.

Дополнително го регулира варењето на храната, а притоа ви дава енергија.

Потребни состојки:

  • 2 репки со средна големина
  • 2 цвекла со средна големина
  • 3 моркови со средна големина
  • Малку магдонос
  • Сол и бибер
  • Маслиново масло и лимон или оцет

Подготовка:

Репката, цвеклото и морковот излупете ги, измијте ги, а потоа изрендајте ги крупно. Зачинете и консумирајте ја салатата неколкупати во текот на денот, како главен оброк или како додаток во оброците.

Секако, во комбинација со неа треба да внимавате и на останатите состојки кои ги внесувате, да бидат лесни за варење.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Додека некои жени можат да се потчинуваат на својот партнер за да го одржат мирот, силната жена одбива да биде малтретирана. Таа ја знае...

Route 66

Mercedes-Maybach S-Class е особено погоден за возење со возач. Меѓуоскиното растојание, кое е подолго за 18 см во споредба со долгата верзија на Mercedes-Benz...

Fine Living

Во најдрагиот божиќен филм, „Сам Дома“, се вљубивме во прекрасната куќа во која живее семејството Мекалистер, прекрасна вила изградена во 1920 година, лоцирана во...

Fool Moon

Добро е да се биде пријател на Џорџ Клуни: излегува дека актерот донирал по милион долари на своите блиски пријатели. Уште во 2017 година,...

Advertisement