Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Здрав оброк што ќе ви го промени животот: Печени овесни снегулки со банана и јаткасти плодови

Ем вкусно, ем полно со здравје!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 банани

100 грама овесни снегулки

150 милилитри млеко (кравјо, овесно, бадемово…)

Прстофат цимет

Јаткасти плодови (бадеми, ореви, лешници…)

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови. Притиснете ја бананата со помош на виљушка, па додајте ги овесните снегулки, циметот и млекото. Додајте и чаша вода заедно со прстофат сол. По врвот распоредете ја другата банана, исечкана на кругови, и посипете ги јаткастите плодови. Печете 20-30 минути, односно сè додека овесните снегулки не ја впијат целата течност.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Секој од нас може да посака прекрасен и совршен одмор од соништата, во рамките на волшебните и бајковити Алпи, задолжени за создавање идеална позадина...

Route 66

Rimac Automobili на својата Фејсбук страница објави дека наскоро ќе започне сериското производство на нов електричен хиперавтомобил – моделот C_Two. Предсериската фазата започна со...

Fool Moon

Има само 22 години и за неколку минути го освои целиот свет. Инаугурацијата на Џо Бајден, како 46-ти претседател на САД, останува свежа тема....

Green Tea

Може ли да издржите барем 7 дена без слатки? Диета без јаглени хидрати е вид на диета со која се избегнуваат разни форми на...

Advertisement