Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Здрави закуски што можете да ги јадете на вашето биро

Ако појадувате рано или го прескокнувате појадокот, ручекот може да изгледа многу далеку. Овие закуски ќе се борат против вашата желба за нездрави грицки и ќе ве одржат на вистинскиот пат кон поздравата исхрана.

Дали некогаш сте биле гладни среде утро? Или постојано ја чувствувате таа желба за шеќер во 15 часот што неизбежно ве води до автоматот со закуски? Во ред е, не е лошо да земете слатко задоволство од апаратот, но ако сакате да го намалите внесот на калории дневно за да ја решите вашата линија, откажувањето од овие слатки или масни закуски сигурно ќе ви помогне.

Како резултат, дизајниравме пет закуски во кои можете да уживате на вашата трпеза. Значи, дури и ако замените една посета на автомат неделно со едно од следниве, вие сте на пат кон поздрава диета.

  1. Јогурт и мед

Јогуртот има малку маснотии, има многу калциум и е добар за стомакот. Неодамнешна студија покажа дека луѓето кои калциумот го добивале од јогурт наместо од други млечни извори, изгубиле поголема тежина околу абдоминалната област. Одлучете се за видови без маснотии без дополнителни вкусови кои содржат пробиотички бактерии и додајте вкус на сладост со мед.

Се покажа дека медот го зголемува нивото на заштитни антиоксиданти во крвта, а исто така може да биде корисен додаток во исхраната за луѓе со висок холестерол. Според истражувањето, користењето мед наместо шеќер или вештачки засладувач може да ги намали нивоата на вкупен холестерол и триглицерид и да го зголеми HDL („добриот“) холестерол.

Големина на порција: Една чинија 120 гр јогурт, плус една лажица мед = 140 калории (приближно 590 енергетска вредност).

  1. Тост со авокадо

Авокадото е нешто како „супер храна“. Богато е со витамин Е, богато е со моно-незаситени масти и е добар извор на калиум – како и витамин Б6, кој помага во процесот на синтеза на серотонин (процес кој промовира добро расположение). Се шири половина од „средно зрело“ авокадо на парче тост од интегрално брашно за да се добие вкусна, цела закуска со низок гликемиски индекс, која содржи здрава доза на влакна. Ако сакате зачинет залак, може да го закопате со трошка сос од Табаско.

Големина на порција: Половина авокадо на една кришка интегрален леб = 220 калории (приближно енергетска вредност).

  1. Бадеми и кајсии

Бадемите се богати со протеини и влакна, а имаат низок гликемиски индекс, се добар извор на магнезиум и се богати со витамин Е (антиоксиданс). Од друга страна, сувите кајсии се богати со каротени – што може да го намали ризикот од рак на грлото и белите дробови – и ве снабдува со калиум, железо, калциум, силициум, фосфор и витамин Ц.

Интересно е што сувите кајсии имаат далеку поголема хранлива вредност од свежите, бидејќи содржината на хранливи материи е поконцентрирана. Грам по грам, сувите кајсии имаат дванаесет пати повеќе железо, седум пати повеќе влакна и пет пати повеќе витамин А од свежите. Најдобар начин да ја јадете оваа закуска е да ги наполните бадемите во кајсии.

Големина на порција: Шест до осум кајсии плус 20 до 25 бадеми = околу 250 калории (приближно 1050 енергетска вредност).

  1. Смути со банана, манго и ананас

Смутитостите се прилично исполнети и дури може да се ужива ако имате работна политика „да не јадете на маса“. Додуша, не можете само да поставите блендер покрај фотокопирот, туку едноставно можете да направите дел од смутито за појадок и да го зачувате остатокот за подоцна во текот на денот. Смутињата стануваат сè попопуларни затоа што се подготвуваат навистина брзо и лесно, па можете лесно да ги зачувате непосредно пред да одите на работа.

Смути со банана, манго и ананас ќе ви обезбедат значителен дел од бета-каротен, фолна киселина, влакна, витамини Б, Ц и Е и есенцијални минерали. Безмасно млеко додава и протеини и калциум. За две порции ви треба половина исечкана и излупена зрела манго, свеж ананас, мала банана или половина голема банана (сецкана), сок од половина или цела вар (по вкус), 150 мл обезмастено млеко и осум коцки мраз. Едноставно скршете го мразот во мешалка, додадете овошје и млеко, па изблендирајте додека не се изедначи.

Големина на порција: Една порција смути = околу 177 калории (приближно 740 енергетска вредност).

  1. Путер од кикирики на крцкав ‘ржан леб

Ова нуди совршена комбинација на протеини, масти, јаглехидрати и многу растителни влакна. Иако путерот од кикирики има многу маснотии, тој е незаситен („добар“) тип, а кикириките се одличен извор на витамин Е. Путерот од кикирики е исто така богат со протеини, па затоа е особено добра опција за вегетаријанците и е исто така добар извор на магнезиум.

Се шири путер од кикирики на крцкав ‘ржан леб, кој содржи малку сол, многу растителни влакна и има низок гликемиски индекс – така што нема да има ненадеен пораст и пад на шеќерот во крвта.

Големина на порција: Две лажички путер од кикирики до две парчиња крцкав ‘ржан леб = 180 калории (приближно 750 енергетска вредност).

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Дојде денот Доналд и Меланија, американскиот претседател и прва дама во заминување да ги напуштат Белата куќа и Вашингтон! Двојката се појави на церемонијата...

Fool Moon

Типот на личност, кој денес често го нарекуваат INFJ, Карл Јунг го сметал за најубав и редок. Што стои зад кратенката INFJ? Едноставно: интровертно,...

Fool Moon

“Веганизмот дефинитивно влијае позитивно на вештините за водење љубов. Тоа сум го слушнала многу пати од други луѓе, и самата сум веган, па затоа...

Cotton Club

Поранешниот супермодел очигледно добро се снаоѓа и за време на изолацијата. Иако нема класични емисии поради пандемијата на коронавирусот, Хелена им приреди вистинско „жешко“...

Advertisement