Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Здрава храна што предизвикува гасови и Надуеност: Ако ги видите овие три збора на етикетата, ни случајно не ги купувајте!

Подуеност и гасови им пречат на многу луѓе и постојат начини да се ослободите од нив или да ги спречите пред да се појават. Јаболков оцет дава добри резултати против гасови и надуеност, но доколку сакате да го избегнете овој проблем, прочитајте го списокот на состојки на храната што ја купувате.

Одредена храна што содржи помалку шеќер или маснотии често содржи една од овие три состојки. Тие се користат главно како замена за шеќер, но предизвикуваат надуеност и гасови, затоа погледнете во списокот на состојки пред да ги купите. Сорбитол – природен шеќер што често се користи во исхраната на дијабетичари, бидејќи не бара инсулин. Манитол – исто така еден вид алкохолен шеќер, кој се користи како засладувач. Таа е погодна за дијабетичари затоа што слабо се апсорбира во цревата. Малтитол – уште еден во низата шеќерни алкохоли кои се користат како засладувачи. Скоро е идентична со сахарозата, но има пониска калориска вредност, не влијае на забите и не го зголемува толку нивото на шеќер во крвта.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Клаудија Шифер доби голема чест – создадена е нова кукла Барби според нејзиниот карактер! Како дел од роденденот на супермоделот (таа наполни 50 години...

Cotton Club

Како друштвените мрежи ја спасија модата за време на пандемската криза? Бидејќи земјите почнаа постепено да ги затвораат своите граници и да ги ставаат...

Fool Moon

Астрологијата досега ни објасни многу за хороскопските знаци – кои се нашите карактерни црти, кој има добра душа, кој е најубав, најпаметен … И...

Fine Living

Додека ограничената креативност е болка со која сите сме се соочиле во оваа пандемија, некои брендови ни даваат надеж дека светот сè уште оди...