Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Здрава утринска рутина: 10 чекори до постигнување на оваа цел

Здравата утринска рутина е основа за целокупното здравје и затоа треба да ни биде приоритет. Сепак, ова не е секогаш случај… Еве како да го промените.

Секој нов ден ни нуди нови можности да ги земеме работите во свои раце и да промениме нешто. Сепак, повеќето од нас наутро, во брзање, забораваат на својата благосостојба. И затоа, ние сме зафатени цел ден, чувствуваме пад на енергија и не сме продуктивни или мотивирани. Сепак, сето тоа може да се промени.

Здрава утринска рутина – 10 лесни чекори:


1 Поставете го алармот за успех

Истражувањата покажаа дека будењето со мелодичен аларм (поп музика, ритмички инструментал или звуци од природата) ни помага полесно да се разбудиме. Затоа, првиот чекор е и најлесниот: сменете ја мелодијата на алармот.

2 Пушти ја светлината

Природната светлина игра огромна улога во утринската рутина. Сончевата светлина влијае на нашиот деноноќен ритам. Кога сме изложени на светлина наутро, му помагаме на целиот организам (и ум!) да се разбуди. Покрај тоа, овој ритуал ни помага полесно да заспиеме навечер. Пред да го започнете денот, направете кафе, измијте ги забите… Излезете на тераса, двор или застанете пред прозорецот и уживајте во дневната светлина.

3 Измијте се

По изложување на дневна светлина, измијте се со млака вода. На овој начин ќе ги освежите уморните очи и кожата на лицето и ќе почувствувате моментално будење.

4 Појадок

Не започнувајте го денот со кафе туку со хранлив појадок. Првиот утрински оброк треба да содржи протеини, кои не прават подолго сити и ни даваат енергија во текот на денот. Изберете цели зрна, јајца, јогурт, сирење, зеленчук и овошје. И не заборавајте да се хидрирате и да пиете чаша млака вода со сок од лимон.

5 Пешачете

Истегнувањето наутро ја ублажува мускулната напнатост и го буди телото. Утринската физичка активност ја стимулира циркулацијата, ја подобрува меморијата и фокусот. Ако немате желба да вежбате, доволно ќе ви биде и лесна прошетка од петнаесет минути да ве разбуди.

6 Домашна работа

Ако направите неколку домашни работи наутро (миење садови, местење кревети, фрлање ѓубре), ќе добиете чувство за цел и продуктивност. Затоа, ќе бидете помотивирани во текот на денот.

7 Медитирајте или водете дневник

Медитацијата има придобивки секогаш кога се практикува, а кога утрото го започнуваме со медитација, го ослободуваме умот и фокусот, што може да ни помогне да си поставиме појасни цели за денот. Медитацијата го намалува и стресот и анксиозноста.

Ако не ви се допаѓа медитација, обидете се да напишете дневник. Запишете ги вашите мисли, цели или за што сте благодарни секое утро.

8 Направете список

Секој од нас има многу обврски во текот на денот, па лесно ни е нешто да заборавиме или превидиме. Затоа, организацијата е клучна. Напиши наутро список со сите обврски што ги имаш за тој ден. Освен што ќе бидете подобро организирани, ќе си поставите приоритети и ќе добиете појасна слика за тоа што е важно, а што не.

9 Правете нешто во што уживате

Не ја ограничувајте вашата утринска рутина на подготовка и организација. Оставете малку време и правете нешто што го сакате, било да е тоа медитација, јога, читање неколку страници од омилената книга, слушање музика…

10 Поврзете се со луѓето што ги сакате

Секогаш имаме најдобри намери кога се во прашање нашите пријатели и семејството. Но, по напорниот ден, не сакаме секогаш да се дружиме и да разговараме. Затоа искористете го утринското засилување и испратете порака до вашите најблиски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement