Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

За сто години живот, ниту еднаш не отишол на лекар: Благодарение на овој пијалок, тој е здрав како дрен!

Вил Браун доживеал длабока старост и никогаш не отишол на лекар за време на неговиот долг живот. Тој бил убеден дека само едно пијалок, кое го започнувал утрото, е одговорно за неговото совршено здравје.

Тоа е сурутка, пијалок за кој се заколнал и Хипократ. За овој пијалок многу се зборува, а многу здравствени придобивки му се припишуваат.

Сурутка е течност добиена од кравјо млеко при правење сирење. Богато е со минерали, витамини, аминокиселини, протеини и други соединенија кои се здрави за нашето тело.

Бидејќи станува збор за течност, знаеме дека брзо ги достигнува сите органи преку кои се компензираат многу недостатоци во нашето тело. Поради ниската pH вредност, преносот кон органите е многу брз и ефикасен.

Можеме да најдеме само 360 калории во еден литар сурутка, што е за половина помалку од калориите што можеме да ги најдеме во еден литар свежо млеко. Покрај горенаведеното, сурутката содржи и протеини, па затоа брзо дава чувство на ситост. Од овие причини, тоа е одлично за губење на тежината.

Сурутката има својство на диуретик, што значи дека брзо ќе го стимулира варењето и ќе го реши непријатното чувство на запек и надуеност. Не претерувајте со оваа храна бидејќи може да предизвика дијареја. До еден литар на ден е максимум.

Минералите што ги наоѓаме во сурутката го одржуваат клеточниот тонус и спречуваат висок крвен притисок, мозочен удар и срцев удар. Протеините, од друга страна, спречуваат остеопороза, го регулираат холестеролот, го запираат дејството на забен камен, ја зголемуваат мускулната маса, го зајакнуваат имунитетот, го намалуваат стресот и што е најважно, го обновуваат црниот дроб.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement