Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

За помалку од една минута: Трик за лекување на синусите кој помага и при хронични состојби

Запушените синуси можат да го отежнат секојдневието и да создадат проблеми како што се отежнато дишење, главоболки, па дури и проблеми со губење на слухот.

Алергиите исто така можат да бидат причина за запушени синуси, но без оглед на причината, синузитисот и онака е голема кавга. Добрата вест е дека за луѓето кои страдаат од затнат синус, постојат едноставни и брзи начини на кои можат да си помогнат, без никакви лекови.

Ценетиот хиропрактор, д-р Алан Мандел од Флорида, смисли два начина да ги отклучите синусите за кои ќе ви одземе помалку од една минута, и можете веднаш да ги испробате.

1. Испружете ги палците и притиснете ја внатрешноста на увото со палците додека ја отворате устата. Ослободете го притисокот врз ушите додека ја затворате устата. Ќе слушнете мало крцкање во ушите. Направете десет брзи повторувања.

2. Затнете го носот со прстите, лесно вдишете и издишувајте држејќи ја устата затворена, правејќи ги образите отечени, како да пушите. Направете три повторувања уверете се дека не се напрегате премногу напорно.

Почекајте неколку минути, по што треба да ги почувствувате прочистените синуси.

И луѓето со хронични проблеми со синусите потврдија дека овие совети помагаат. Тие се особено корисни ако не сакате да се потпрете премногу на лекови, но повеќе се склони кон природни третмани.

Проверете ги двата трикови на д-р Алан Мандел за отстранување на синуси во видеото:

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Клаудија Шифер доби голема чест – создадена е нова кукла Барби според нејзиниот карактер! Како дел од роденденот на супермоделот (таа наполни 50 години...

Cotton Club

Како друштвените мрежи ја спасија модата за време на пандемската криза? Бидејќи земјите почнаа постепено да ги затвораат своите граници и да ги ставаат...

Fool Moon

Астрологијата досега ни објасни многу за хороскопските знаци – кои се нашите карактерни црти, кој има добра душа, кој е најубав, најпаметен … И...

Fine Living

Додека ограничената креативност е болка со која сите сме се соочиле во оваа пандемија, некои брендови ни даваат надеж дека светот сè уште оди...