Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

За здравјето на срцето и стомакот – вклучете ја артичоката во вашата исхрана

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана.

Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги вметнуваме како еден вид зеленчук. Артичоката е невообичаено богата со разни витамини и минерали неопходни за правилно функционирање на сите телесни системи.

Еве зошто треба да додадете артичока во вашата исхрана токму сега.

Артичоката е богат со растителни влакна, витамини од групата Б, витамини Ц и К, железо, калиум, калциум, магнезиум, фосфат и други минерали. Одличен извор на растителни протеини – неговата содржина може да достигне 4 грама во едно овошје, што е повеќе од импресивно.

Артичоката е позната по нивната способност да го намали нивото на ЛДЛ (лош) холестерол. Редовното консумирање може да помогне во спречување на срцеви заболувања, чистење на крвните садови и намалување на ризикот од таложење на плаки. Покрај тоа, неодамнешното истражување воспостави врска помеѓу потрошувачката на артишок и нормализацијата на крвниот притисок, така што тие особено се препорачуваат за луѓе кои страдаат од хипер- или хипотензија.

Артичоката е корисна и за црниот дроб: активните растителни соединенија во неговиот состав се способни да го заштитат црниот дроб од оштетување и да го стимулираат растот на нови клетки. Покрај тоа, тие го стимулираат производството на жолчката, со што се зголемува способноста на организмот за детоксикација и помага при нормално варење. Влакна богати со артишок ја стимулираат интестиналната подвижност, го подобруваат здравјето на микробиомот и помагаат во контролата на гладот. Содржи инулин, еден вид влакна што делува како пребиотик.

Вметнувањето артичоката во вашата исхрана е многу полесно отколку што може да изгледа на прв поглед. Тие можат да бидат подготвени на ист начин како и сите други зеленчуци: варен, печен, скара или бари на пареа. Артичоката може да стане и независно јадење и вкусен и здрав гарнир.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement