Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Запечени тестенини со колбаси

Состојки (до шест лица):

  • 500 гр тестенини пене (цело пакување)
  • 2 пара колбаси
  • 200 гр сирење
  • 200 гр пире од домати
  • 100 мл масло
  • 2 чешниња лук
  • зачини: сол, бибер, чили и власец

Подготовка:

Исецканите колбаси пржете ги на масло од сите страни. Додадете сецкан лук, прелијте со домат и сол. Гответе до посакуваната густина.

Гответе ги тестенините во солена вода. Исцедете ги тестенините и измешајте ги со сос од домати и колбаси. Додадете зачини. Пренесете го сето ова во сад за печење.

Додадете го ренданото сирење пред печење. Садот печете го во рерна на 190 степени. Доволно е да се пече десет минути за да се испече убаво.

Послужете со зелена салата, а и киселата зелка ќе оди одлично.

Пријатно!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement