Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Живот со хронична болка: Совети за жените кои мигрената е дел од нивниот секојдневен живот

Како е да се живее со хронична форма на мигрена и дневна болка, раскажала Андреа Песате од Мајами, која со текот на годините научила да се справува со оваа „невидлива“ болест и сака да им помогне на другите да страдаат помалку.

Новинарката и авторка, Андреа Песате, и била дијагностицирана мигрена пред повеќе од 20 години и оттогаш оваа „невидлива“ болест е дел од нејзиното секојдневие. Со текот на времето, таа сфати дека има многу заблуди и стигми кои ја придружуваат мигрената, затоа што луѓето кои страдаат од неа се чини дека се целосно здрави. Но, болката што ја чувствуваат во главата понекогаш може да биде толку силна и неподнослива, што е многу тешко да се носите со неа.

Мигрената ѝ одзеде многу време на Андреа во текот на двете децении, каде секојдневно трпела шок-болки, што не можела да помине добар дел од времето со нејзиното семејството и пријатели.

– Поради мигрена минатата година, го пропуштив седмиот роденден на мојот син. И најтешко е што повеќето луѓе мислат дека ни недостигаат такви работи затоа што тоа сме го одбрале. Тоа е многу фрустрирачки. Зошто некој би сакал да го пропушти роденденот на нивниот син?, додава Андреа.

Сепак, за сето тоа време научила многу за тоа како да живее со оваа невидлива болест. Се здоби со нови вештини и научи како да остане оптимист, дури и кога се чини невозможно. Кога мигрена стана хронична, таа одлучила да ја напушти својата работа со полно работно време, за да започне свој комерцијален бизнис. Таа создала веб страница mymigrainestory на Инстаграм, каде споделува позитивни, афирмативни пораки насочени кон секој што живее со мигрена и хронична болка.

Во една статија објавена на страницата Здравствена линија, Андреа Песате сподели совети кои и помогнаа, и покрај нејзината секојдневна мигрена, да оствари исполнет и квалитетен живот во кој ужива.

1. Сфатете ги работите позитивно

Разбирливо е да се чувствувате лути, поразени или изгубени кога живеете со хронична болка. Но, негативноста само ќе ги отежни работите. Ова не е лесно да се постигне, но ако се обучите да размислувате позитивно, тоа ќе ви помогне да ја добиете потребната сила за да го држите вашето здравје под контрола и да уживате во квалитетен живот.

Наместо да бидете строги кон себе или да жалите за она што не можете да го промените, гледајте на секоја пречка како можност да се докажете и да покажете колку сте способни. Ако се чувствувате тажни на моменти, тоа е добро, сè додека не дозволите негативните чувства или вашата здравствена состојба да ве дефинираат.

2. Слушајте го вашето тело

Со текот на времето, ќе научите да го слушате вашето тело и да знаете како да препознаете кога е најдобро да останете дома. Да одвоите неколку дена, па дури и недели да ги поминете во затемнета просторија, не значи дека сте слаби или неспособни. На сите им треба време да се одморат. Да одвоите време за себе е единствениот начин да се опоравите и да се вратите посилно.

3. Не обвинувајте се

Чувството на вина е нормално, но треба да научите дека вашето здравје е на прво место. Вие не сте товар за другите и не е себично ако вашето здравје е најважно за вас. Во ред е ако мора да пропуштите дружење или некаков аранжман кога се појавуваат симптоми на мигрена. Мора да се грижите за себе.

4. Едуцирајте ги луѓето околу вас

Само затоа што некој е близок со вас или ве познава подолго време, не значи дека знае што минувате. Можеби ќе бидете изненадени кога дознавте дека дури и вашите најблиски пријатели не разбираат како е да се живее со мигрена и тоа не е нивна вина. Во принцип, нема доволно информации за мигрена. Кажувајќи им на другите за вашата болест и образувајќи ги, вие помагате да се шири свеста за мигрена и да се отстрани стигмата што ја придружува оваа невидлива болест.

5. Научете да се дистанцирате од одредени луѓе

Живеењето со мигрена остава трага во односите со другите луѓе.

Сепак, со текот на годините научив дека луѓето доаѓаат и си одат. Оние што навистина се грижат ќе останат, без оглед на се. А понекогаш, треба само да научите, дека некои луѓе треба да се пуштат или ослободат од вашиот живот, додава Андреа Песате.

Ако се сомневате во себе или вашата вредност поради некого, можеби треба да размислите дали ја сакате таа личност сè уште во вашиот живот. Заслужувате да имате луѓе околу вас кои ќе ве мотивираат и со кои ќе се чувствувате вредно.

6. Прославете го вашиот напредок

Во денешниот свет, ние сме навикнати да посакуваме нешто, од кое ќе бидеме благодарни, во краток временски рок. Сепак, за добрите работи е потребно време. Не се лутете на себе ако не напредуваш толку брзо како што би сакал. Прославете ги вашите достигнувања колку и да сте мали. Да научите да се прилагодите на животот со мигрена не е лесно и секој напредок е голема работа.

На пример, ако неодамна пробавте нов лек и не ви помогна, тоа не е чекор назад. Напротив, сега можете да ја избришете таа дрога од вашата листа и да пробате нешто друго.

– Неодамна, конечно ги извадив сите лекови од ноќното орманче и тоа го прославив! Можеби не изгледа како голема работа, но тоа орманче не сум го видела чисто и организирано со години. Тоа беше голема работа за мене.

– Секој е различен. Не споредувајте се себе си и вашиот напредок со другите и знајте дека е потребно време. Еден ден тие ќе погледнат назад и ќе сфатат колку далеку напредувавте и поради тоа ќе се чувствувате незапирливо, изјави Андреа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Како да се зајакне имунитетот? Еден начин е да се следи внесот на цинк. Поради некоја причина, овој микроелемент често се заборава, иако неговиот...

Cotton Club

Секој што ги вклучи социјалните мрежи во последните два дена не можеше да избегне вистински налет на мемиња и видеа чија sвезда беше топло...

Cotton Club

Комбинации на бои кои вреди да се погледнат! Бојата е деликатна работа. И можеби комбинирањето на боите е една од најтешките работи во модата....

Green Tea

Суви снегулкиЖитарките за појадок често содржат многу јаглени хидрати и шеќери. Како резултат, тие можат да доведат до скок на шеќерот во крвта што...

Advertisement