Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Еспресо – предности и недостатоци на овој пијалок…

Ова кафе содржи органско соединение дитерпен, кое кај некои луѓе може негативно да влијае на работата на срцето. Една шолја нефилтрирано кафе содржи 30 пати повеќе дитерпени од истото количество филтрирано кафе.

Еспресото е вид на кафе кое има поголема концентрација на суспендирани и растворливи цврсти материи во споредба со другите кафиња. Се прави под висок притисок на вода и генерално е подебел од другите видови кафе. Еспресото е кафе со висока содржина на кофеин на кое секој различно реагира. Припаѓа на „потешкото“ кафе, па може да предизвика сериозни стомачни проблеми кај некои луѓе, забрзано чукање на срцето, несоница „

Срце
Нефилтрираното кафе како еспресо може да има негативен ефект врз здравјето на срцето. Студија од април 2020 година, објавена во European Journal of Preventive Cardiology, наведува дека пиењето нефилтрирано кафе е поврзано со фактори на ризик кога станува збор за болести на кардиоваскуларниот систем. Истражувањата покажаа дека кафето, како и еспресото, може да го зголеми нивото на ЛДЛ на лошиот холестерол.

Ова кафе содржи органско соединение дитерпен, кое кај некои луѓе може негативно да влијае на работата на срцето. Една шолја нефилтрирано кафе содржи 30 пати повеќе дитерпени од истото количество филтрирано кафе, според издавањето на Харвард здравје. Повисоките нивоа на холестерол се поврзани со срцеви и мозочни удари. Кофеинот делува како стимуланс и понекогаш може да го зголеми крвниот притисок и да предизвика нервоза, палпитации и несоница.

Стомакот
За повеќето возрасни, безбедните количини на кофеин се до 400 милиграми дневно, или околу 4 шолји кафе. Еспресото сепак содржи поголеми количини на кофеин, 63 милиграми кофеин во 1 унца (28,35 грама) и обично кафе од 12 до 16 милиграми. Љубителите на еспресо можат да уживаат во своето омилено кафе, но не во преголеми количини, за да не скокаат во крвниот притисок.

Ако по кафето чувствувате непријатност во стомакот, виновник е високата содржина на кофеин. Високите концентрации на кофеин, на пример во една чаша еспресо, може да предизвикаат гастроинтестинални проблеми и да ги влошат симптомите на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) или симптоми на синдром на нервно црево.

Лекарите нагласуваат дека кофеинот го зголемува лачењето на стомачната киселина и со тоа ги влошува симптомите на ГЕРБ. Еспресото содржи поголеми количества на кофеин од обичното кафе, но обичното кафе може да предизвика и непријатност, особено ако се пие во големи шолји неколку пати на ден.

Мозокот
Еспресото има и придобивки бидејќи се верува дека ги подобрува когнитивните способности. Често, некои луѓе се чувствуваат повнимателно и имаат поголем степен на внимание по една шолја од ова кафе, па полесно им е да бидат фокусирани на обврските.

Кофеинот го стимулира нервниот систем, се верува дека влијае на подобра меморија. Студијата од 2014 година објавена во списанието Nature Neuroscience нагласува дека кофеинот може да влијае на консолидацијата на меморијата или на процесот со кој мозокот создава долгорочни сеќавања. Кофеинот влијае и на чувството на сила и енергија, може да биде стимуланс пред некоја физичка активност. Преглед на трудови објавени пред неколку години во British Journal of Sports Medicine нагласува дека кофеинот му помага на телото така што го зајакнува и го прави поспремен да издржи физички напор.

Како да пиете еспресо?
Луѓето во Париз можат да седат во кафуле со часови и да пијат еспресо, во некои други култури еспресото често се пие „пеш и набрзина“. Совет е да се пие еспресо полека и во мали голтки. Еспресото често се прави со адитиви во форма на шеќер и креми, кои не се препорачуваат во големи количини.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement