Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Елиминирајте ја оваа храна за да ја зачувате меморијата

Мозокот е најважниот орган на човечкото тело. Ги контролира нашите движења и ги прави сите системи на телото да работат. За да се одржи во оптимална состојба, не се важни само здравиот сон и правилниот одмор, туку и правилната исхрана.

Различни овошја, зеленчук, бобинки, ореви, грав, па дури и вино (во умерени дози) имаат корисен ефект врз меморијата. Во исто време, постојат голем број на храна кои можат да ги намалат когнитивните функции и да го зголемат ризикот од развој на мозочни заболувања. Тие беа идентификувани од американската нутриционистка Марта Клер Морис. Таа, заедно со тим од Медицинскиот центар на Универзитетот Раш (Чикаго, САД), развија диета (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) – MIND. Првите статии за тоа беа објавени во 2015 година, а тој се заснова на режим на исхрана кој има за цел поддршка на здравјето на мозокот.

Еве список со 5 намирници кои треба да бидат ограничени за мозокот да остане активен:

1. Црвено месо

Црвеното месо е богато со заситени масти, кои можат да го зголемат нивото на холестерол во крвта и да го загрозат здравјето на крвните садови. Исто така, мастите можат да влијаат на акумулацијата на железо во мозокот. Ова го зголемува ризикот од развој на Алцхајмерова болест. Ограничете го црвеното месо на 4 порции неделно.

2. Брза храна

Се препорачува целосно да се исклучи употребата на брза храна и друга пржена храна. Таквата храна ги уништува нервните клетки на мозокот, што ја нарушува меморијата и концентрацијата.

3. Сирење

Сирењето е исто така богато со заситени масти. Вреди да се ограничи употребата на еднаш неделно.

4. Путер

Прекумерната потрошувачка на омега-6 масти, кои се наоѓаат во путерот, може сериозно да му наштети на вашето здравје и да предизвика развој на многу сериозни болести. На пример, дијабетес, дебелина и Алцхајмерова болест.

5. Колачи и слатки

Лепиња, чоколади и газирани сокови содржат огромни количини шеќер, кој сериозно го инхибира мозокот, спречувајќи нервните клетки да пренесуваат сигнали. И, ако не можете да живеете без слатки, обидете се да преминете на слатки и овошја без шеќер.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement