Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Еластичност и сјај: 3 причини зошто витаминот Ц е многу важен за кожата

Решението е во природата

Витамин Ц се наоѓа во многу растенија како што се лимон, грејпфрут, портокали, киви и многу други.

Има исклучителни придобивки за нашето тело, придонесува за зајакнување на имунитетот и е неопходен дел од нашата исхрана.

Ние често го внесуваме во организмот во форма на цедени сокови кога сме болни и кога на нашето тело му е потребна помош за борба против разни микроорганизми.

Придонесува за здраво функционирање на организмот, но и за добра состојба и нега на кожата.

Го стимулира производството на колаген
Колагенот придонесува за еластичноста на кожата, и дава младешки изглед и со текот на времето се троши поради дејството на различните фактори.

За вашата кожа да изгледа убава и младешка, експертите препорачуваат редовно да земате витамин Ц.Ова е затоа што го забрзува производството на фибробласти и со тоа ја регулира синтезата на колаген.

Исто така, бидејќи има антиоксидативно дејство, помага во неутрализирање на оштетувањето на слободните радикали (што е главниот виновник за оштетување на колагенот и ДНК).

Дава сјај на кожата
Истражувањата покажуваат дека употребата на витамин Ц може да помогне да се намали хиперпигментацијата, да се создаде униформен тон на кожата и да се намалат воспалителните процеси. Витаминот Ц е една од ретките активни состојки што може да биде погодна за сите типови на кожа.

Ја заштитува кожата од сонцето
Слободните радикали доведуваат до оксидативен стрес и видливи знаци на стареење на кожата. Антиоксидансите можат да ја заштитат кожата со апсорбирање на УВ зраци и спречување на оштетување на слободните радикали предизвикано од УВБ зрачење.

Истражувањата покажуваат дека витаминот Ц го намалува ризикот од изгореници од сонце за дури 52 проценти.

Ова секако не значи дека треба да се користи антиоксиданс како витамин Ц наместо крем за сончање, но може да ви обезбеди дополнителен слој на заштита.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Уметничко дело вредно половина милион долари било оштетено во Јужна Кореја, поради еден неверојатен инцидент… Според наводите, еден пар кој го посетил изложбениот простор...

Fine Living

Златарските производи на познатата куќа Faberge вметнаа ексклузивен подарок вреден 2,2 милиони долари, специјално наменет за љубителите на иконската серија Game of Thrones, како...

Fine Living

Одборот на директори на Триглав Осигурување АД, Скопје на својата 175-та седница, одржана на 29-30.03.2021 година, го назначи г-дин Војдан Јорданов за извршен директор...

Cotton Club

Откако зимските денови се зад нас, иако деновите ги поминуваме претежно дома, тоа е добра можност полека да почнеме да ги средуваме плакарите и...

Advertisement