Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Експертите ја решиле вечната дилема: Дали е здраво да се подготвува храна во маслиново масло?

Колку хранливи материи остануваат по пржењето?

Помеѓу сончогледово и маслиново масло, маслиновото масло е дефинитивно подобра опција. Високо ценет кога станува збор за исхраната бидејќи содржи голема количина незаситени масни киселини и полифеноли. Често се препорачува маслиновото масло да се користи исклучиво како додаток на салати и јадења, а не за пржење и готвење храна.

Исто така, една од стандардните предрасуди е дека пржењето во маслиново масло ги губи сите хранливи материи здрави за организмот.

Сепак, можете слободно да го користите за готвење и пржење, бидејќи содржи висока концентрација на мононезаситена олеинска масна киселина, што придонесува за стабилноста на маслото на високи температури.

Од друга страна, пржењето во сончогледово масло не е здраво бидејќи припаѓа на растително масло кое има неурамнотежено количество омега-3 и омега-6 масни киселини. Многу нездрава опција е да се користи истото масло неколку пати, бидејќи содржи токсични нуспроизводи. Пржењето во истото масло создава оксиданти кои се способни да ја оштетат дезоксирибонуклеинска киселина (ДНК).

Секако најдобра опција е да користите маслиново масло „ладно“, односно да прелиете на салата или како додаток на друг оброк. На тој начин, во него се чува најголемото количество здрави супстанции.

Сепак, нема да направите грешка дури и ако пржете на неа бидејќи има тенденција да се загрева до над 210 степени, далеку над температурата на подготовката на храната, што ја прави постабилна во споредба со другите растителни масла.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Црните плажи се појавуваат на места кои некогаш имале силна вулканска активност или се во близина на сѐ уште активни вулкани. Долгите бели песочни...

Cotton Club

Иконски чанти, чевли и други детали добија летно, песочно освежување… Откако ја покажа својата најнова колекција во Шангај, Марија Грација Кири штотуку ја лансираше...

Fool Moon

Еден ден некој го праша најбогатиот човек на светот: „Дали има некој побогат на светот од тебе?“ Најбогатиот човек одговори: „Да, постои личност која...

Fine Living

Кога ќе го слушнеме Alvisi Kirimoto + Partners, првото нешто што ни паѓа на ум е ништо друго освен извонредност во архитектурата и уметност...

Advertisement