Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Еко Аткинс диета – за оние кои не се љубители на месо и животниски производи

Ingredients For Cooking Chickpeas

Високо протеинска, малку јаглени хидрати, познатата диета Аткинс е присутна во светот на диететиката со децении, и покрај фактот што експертите тврдат дека оваа диета содржи превисоко ниво на животински масти, кои според препораките на СЗО се спротивни на доброто здравје. За да бидат среќни сите, на ѕвезденото небо на диети – се појави нова што ја комбинира „моќта“ на диетата Аткинс, но исто така ги следи упатствата на СЗО. На овој начин, добивме диета која е истовремено здрава, но дава и резултати како оригиналната диета. Така е создадена вегетаријанска алтернатива на диетата Аткинс, а нејзиното име е: диета Еко Аткинс.

Како се држи диетата Еко Аткинс?

Едноставно. Исто како и Аткинсоновата, освен што не се јадат протеини од животинско потекло, туку растителни протеини. Практично, се избира храна од растителниот свет што ги задоволува потребите на организмот за макроелементи.

Се фокусира на ниско внесување калории, со помош на голем внес на зеленчук. Наместо да јадете масна, тешка храна како месо и сирење – што би правеле на диетата Аткинс – јадете идентичен процент на протеини, јаглехидрати и масти, но од растителни извори. Да бидеме прецизни – точните проценти се: 31 процент зеленчук богат со протеини, 43 проценти зеленчук богат со маснотии, а останатите 26 проценти се јаглехидрати. Повеќето луѓе кои ја следат оваа диета се вегани, но некои исто така јадат риба, бело месо, како и млечни производи (што не е баш веганско, но ајде да им прогледаме низ прсти).

Колку ќе изгубите тежина е прашањето што најмногу ги интересира сите оние кои одат на диета. Статистичките податоци велат дека просечното слабеење е 3,5-4 кг месечно без претерано чувство дека сте на диета. Се разбира, ако имате прекумерна тежина, загубата ќе биде поголема со истите ефекти (подобрувања во здравјето).

Што велат студиите и кој го смислил сето ова?

Истражувањата покажаа дека оригиналната диета Аткинс може да ја намали инсулинската резистенција (т.н. инсулинска резистенција) и да го зголеми „добриот“ (ХДЛ) холестерол, но има мал ефект врз „лошиот“ (ЛДЛ) холестерол. И затоа експертите се фрлија на работа и направија нова диета за да го решат споменатиот проблем.

Диетата Еко Аткинс е создадена откако истражувачите од Св. Мајкл во Торонто одлучи да тестира дали вегетаријанска диета богата со протеини може да предизвика губење на тежината заедно со намалување на „лошиот“ холестерол. Тие ја осмислиле диетата Еко Аткинс, задржувајќи го истиот сооднос на протеини и јаглехидрати како и оригиналната диета Аткинс, но заменувајќи ги животинските протеини со многу маснотии со растителни протеини (пред се од соја и глутен).

За нивната студија, истражувачите ставија 47 мажи и жени со прекумерна тежина на диета Еко Аткинс и на лакто-ово (кое вклучува млечни производи и јајца) вегетаријанска диета со повеќе јаглени хидрати и помалку маснотии. Двете диети беа малку калорични, исполнувајќи 60% од калориските потреби на учесниците во студијата. Практично, тие направија две групи, од кои едната јадеше повеќе јаглехидрати, а другата повеќе масти, зеленчук и протеини од растително потекло – за да видат која диета е поефикасна.

Диета на Еко Аткинс – месо OUT, зеленчук IN

Наместо стекови од месо и сланина од оригиналната диета Аткинс, на учесниците во студијата им беше дадена подготвена храна која главно се состоеше од здрави масти, храна од соја, грав, ореви, семиња, производи без глутен, овошје и зеленчук. Околу 31 процент од калориите во исхраната доаѓаат од растителни протеини, 43 проценти од растителни масла и 26 проценти од јаглехидрати. Протеините доаѓаат првенствено од глутен, соја пијалоци, тофу, хамбургери од соја, млечни производи, ореви, зеленчук и житарки. Принудија вискозен зеленчук како модар патлиџан, како и друг зеленчук со низок процент на скроб.

Диетата вклучува „добри масти“ од канола, маслиново масло, авокадо и ореви. Учесниците јадеа јаглехидрати од овошје, зеленчук и житарки, со ограничено количество овес и јачмен и не јадеа храна богата со скроб како бел леб, ориз или компири.

Што покажа студијата?

Едномесечна студија покажа дека диетата Еко Аткинс е покорисна од диетата со поголема содржина на јаглени хидрати (од другата група каде јаделе помалку маснотии и протеини и повеќе јаглехидрати), затоа што подобро го намалува лошиот холестерол, што е фактор на ризик за срцев и мозочен удар.

Студијата исто така покажа дека оваа диета исто така го намалува крвниот притисок, а екипата предводена од д-р Дејвид Џенкинс од болницата Сент Мајкл во Торонто го претстави сето ова прекрасно во разни медицински списанија… па ако сте заинтересирани, погледнете на интернет.

Дали да ја пробате оваа диета?

Луѓето ја сакаат оваа диета затоа што е далеку полесна, односно повеќе одговара на човечкото тело и срце отколку оригиналната Аткинс бидејќи не се конзумира премногу хлостерол. Некои, сепак, изјавија дека е тешко да се дисциплинира и да се придржува до планот, бидејќи е прилично ограничувачка (без црвено месо и „лоши“ јаглехидрати). Па, ако одлучите да се држите до оваа диета и ако понекогаш сакате парче чоколадна торта, оваа диета можеби не е најдоброто решение за вас. Ако сте дисциплинирани и добро мотивирани – нема да имате проблеми. Па, со среќа и известете нѐ за резултатите!

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Час и половина чиста аудио-визуелна среќа за фантастична идеја што ни докажува дека не е сè толку скапано во овој развој на човештвото што...

Fine Living

Кога конечно ќе се соочиме со фактот дека потоплиот дел од годината дојде и помина, конечно можеме да се свртиме кон сите убавини на...

Cotton Club

Пернил Тејсбаек, е ултимативна scandi it – девојка, открива за Net-a-Porter кои модни правила не смееме да ги кршиме по секоја цена. Посебна летна...

Fool Moon

Малиот принц е ремек-дело на литературата за деца, но секој што го зеде овој краток роман на Антоан де Сент-Егзипери повторно во своите раце...