Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Едноставен колач со вишни и чоколадо: Лесен, сочен и совршено вкусен – готов за секунда!

Потребни состојки:

6 јајца,
120 гр брашно,
120 гр шеќер,
2 лажици какао во прав
прашок за пециво

Крем:

250 мл слатка павлака (шлаг)
100 мл млеко,
2 лажици шеќер во прав,
1 вреќа со ванилин шеќер,
1 чаша излупени цреши од компот (може да бидат свежи,)
рендано чоколадо

Подготовка:

Изматете ги белките со шеќер во цврст шлаг и постепено додавајте ги жолчките. Измешајте брашно, какао и прашок за пециво и додадете во претходната смеса, а потоа комбинирајте сè со миксер. Загрејте ја рерната на 180 степени и протресете ја смесата во обложена тава, па печете околу 30 минути.

Испечениот колач изладете го и исечете го на два дела. Изматете слатка павлака со шеќер во прав и ванилин шеќер. Првата кора посипете ја со млеко, ставете 2/3 слатка павлака, па наредете ги вишните, ставете ја втората кора, посипете ја со млеко и ставете ја остатокот од слатката павлака, па изрендајте го чоколадото. Колачот оставете го да отстои во фрижидер најмалку 2 часа, оставете го убаво да се излади, а потоа послужете го.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Повторете го изгледот на иконите на стилот од 70-тите! Бјанка Џегер е икона на стилот од 70-тите. Актерката и поранешна сопруга на Мик Џегер,...

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...