Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

ЕДЕН ДОДАТОК ВО КАФЕТО ПРАВИ ЧУДА ЗА НЕЈЗИНАТА УБАВИНА: лицето без брчки на Џенифер Анистон…

Џенифер Анистон одлично се грижи за своето лице, а го зема најпопуларниот додаток во исхраната од додатоците против брчки! Колаген!

Џенифер Анистон отвори профил на Инстаграм меѓу последните ѕвезди на Холивуд, а веќе ја следат 40 милиони фанови и го впива секој нејзин збор и совет. Жените се восхитуваат на нејзиниот младешки изглед, бидејќи Џенифер речиси и да нема брчки, иако има 53 години.

Таа неодамна откри која е „тајната состојка“ на кафето со која го започнува денот – редовно додава лажичка колаген. Се повеќе жени се „колнат“ во овој додаток во исхраната, а науката одамна докажала дека овој протеин е присутен во многу ткива. Тоа е важно за коските,рскавицата, ноктите, па дури и за косата и кожата. Сепак, многу студии покажаа дека не секој колаген е ист – хидролизираниот колаген е најдобар, како и препаратите кои содржат колагенски пептиди.

За подобро искористување на колагенот во организмот, важно е да има доволно витамин Ц, па Џенифер решила да користи токму таков препарат. Покрај тоа, нејзиниот избран додаток содржи и хијалуронска киселина. Сепак, сè уште не покажало никакво истражување дали колагенот кој се зема орално всушност „допира“ директно до кожата или косата. Поинаква е ситуацијата со колагенот кој се вбризгува во телото, на пример, во коленото каде што е загрозена ‘рскавицата.

Нутриционистите нагласуваат дека не е неопходно да се купуваат многу скапи препарати за да се обезбеди телото со потребната количина на колаген. Може да се добие и од супа од коски, додека витаминот Ц може да се најде во здравата храна како што се лимоните, портокалите или зелката и пиперките.

Не треба да се заборави дека Џенифер Анистон штотуку го стекна своето богатство благодарение на рекламите како што е нејзината објава за колаген. Тоа, секако, не значи дека не го користи, но доколку одлучите да го консумирате наутро, не ставајте го во топло кафе туку во чаша вода или ладно смути.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement