Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Еве колку треба да пешачите дневно за да изгубите тежина: 7 закони за слабеење со одење!

Најдобра и најлесна форма на рекреација

Зад нас се деновите кога уживавме во празничната трпеза. Се должи на фактот дека се движевме многу слабо и јадевме исклучително калорична храна, со тоа, дојде до зголемување на телесната тежина.

Сега е вистинското време да се забавувате со вашето тело, а најдобриот начин да го направите тоа е физичка активност. Најдобра и најдостапна физичка активност е одење, т.е. одење или едноставно одење.

Ако сакате да изгубите тежина со одење, мора да ги следите овие 7 закони:

  1. Одете по 15.000 чекори на ден

Личен тренер Хана Дејвис препорачува да имате за цел 15.000 чекори на ден и да правите толку многу чекори секој ден. Можеби тој број изгледа премногу голем, но тој број го вклучува секој чекор што го правите од моментот кога ќе станете од кревет.

Не грижете се за тоа ако само полека го зголемувате бројот на чекори. Само оди, советува Дејвис. За разлика од зголемувањето на интензитетот на вежбање преку ноќ, удвојувањето на бројот на чекори преку ноќ нема да го оптерети телото или да ја зголеми можноста за повреди.

  1. Пешачете три пати на ден 20 минути

Ако пешачите 20 минути три пати на ден, тоа ќе ви помогне да го достигнете посакуваниот број чекори и да изгубите тежина. Студија на Универзитетот во Вашингтон откри дека луѓето кои пешачеле 15 минути по секој оброк имале подобар биланс на шеќер во крвта (што може да ја намали желбата за повеќе храна откако само што сте јаделе) отколку оние кои оделе 45 минути во кое било време од денот.

Ова значи дека одењето по ручекот може да ве спаси од вообичаената попладневна летаргија после јадење и желба за слатки. Пробајте и трик со кој ќе стопите 20 проценти повеќе калории додека одите.

  1. Одете по угорница три пати неделно

Одење по угорница, што вклучува одење по скали, помага да се изгради мускул, што пак го забрзува метаболизмот. На тој начин, ќе потрошите повеќе калории дури и кога седите на вашата работна маса.

Започнете со додавање на интервали во одење по угорнини во вашата рутина за одење во три недели и постепено зголемувајте се.

  1. Тренинг интервали за брзо одење

Прошетајте правејќи едноминутни интервали во кои ќе го забрзате ритамот на одење и со тоа ќе го зголемите срцевиот ритам и ќе потрошите повеќе калории. Откако ќе вметнете едноминутни интервали во вашата рутина за одење, постепено започнете да го зголемувате ритамот и времетраењето на интервалот.

Додека одите побрзо, мавтајте со рацете. Движењето на рацете ќе ви помогне да согорите повеќе калории и да ги зајакнете рамената и стомакот.

  1. Додадете вежби на секоја прошетка

Слабеењето со одење не значи само одење. Паузи во кои ќе правите 15 до 20 сквотови, склекови потпрени на клупа или направете длабоки празнини.

Сите овие вежби го забрзуваат чукањето на срцето, помагаат во градењето мускули и ве спречуваат да ви здосади, истакнува Дејвис.

  1. Ограничете го дневниот внес на калории на 1600

Колку хранливи материи треба да јадете во текот на денот зависи од многу фактори, но повеќето жени кои слабеат со одење се држат до диета од 1200 до 1600 калории на ден богата со протеини.

Ако сакате да изгубите тежина со одење со низок интензитет, ќе мора да обрнете големо внимание на вашата исхрана за да изгубите тежина. Иако ја зголемувате физичката активност, ќе мора да го намалите внесот на калории, забележува Дејвис.

  1. Одете по долг пат

Воведувајќи повеќе чекори во вашите секојдневни активности (паркирање надвор од работа или дома, користење скали наместо лифтови и сл.) Ќе си олесните сами да достигнете бројка од 15 000 чекори на ден и да изгубите тежина.

Со текот на времето, малите „испакнатини“ на движење тука и таму навистина прават разлика, заклучува личниот тренер Хана Дејвис.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Меѓу глобалните трендови на иднината, за кои зборуваат експертите, има еден што дефинитивно предизвикува симпатија и интерес. Се појави во 2020 година, најпрво како...

Fool Moon

На една од неговите посети, Садгуру одговори на прашањето какво е значењето на процесот на чистење на аурата во храмот Линга Баирави и зошто...

Green Tea

Направете овесно брашно за само неколку минути, со единствена состојка и процесор за храна или блендер. Овесното брашно е без глутен и е совршена...

Cotton Club

Меланија Трамп ја напушти Белата куќа. Но, како и секогаш, таа го стори тоа со многу стил... Меланија и Доналд Трамп денеска ја напуштија...

Advertisement