Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Еве како ефективно да го исчистите и освежите шишето за вода

Каролина Меколи од Перт во Тик Ток објави како да го исчистите шишето со вода што го користите секој ден, користејќи вода и алкохолен оцет. Таа го сподели својот едноставен трик во два чекора за што ви требаат само десет минути.

  • „Додадете една чаша оцет во шишето и пополнете го остатокот со вода. Направете иста смеса во сад, а потоа потопете го капачето за шишиња. Оставете сè вака 10 минути, да се отстрани нечистотијата и непријатниот мирис, а потоа добро исплакнете го бодот – објасни таа. Оцет е одличен природен чистач, кој ги убива бактериите и микробите. Тоа е добар брз начин да го освежите шишето со вода што го носите со себе на работа или да го користите на тренинзи.“

Многумина со ентузијазам одговорија на најавата и најавија дека ќе се обидат. Има и такви кои ги чистат своите шишиња на сличен начин, но со други средства. И Каролина порано напиша дека наместо оцет, во водата може да се додаде сода бикарбона и малку сок од лимон.

Обично објавува написи за чистење, а неодамна објави совет за чистење на машината за миење садови: Прво посипете малку сода бикарбона на машината за миење садови, оставете го околу еден час да се впие, а потоа започнете циклус на перење на висока температура За половина циклус, запрете ја машината и истурете две чаши алкохолен оцет внатре, а потоа продолжете со миење до крај. На крајот, само треба да ја земете останатата храна што се насобрала во мрежата.

Оцетот ќе разложи делови од храна, маснотии, остатоци од детергент и секоја друга нечистотија во машината за перење, додека сода бикарбоната ги отстранува дамките и го освежува мирисот на машината, пренесува Daily Mail.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement