Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Домашен пијалок што ги „чисти“ белите дробови кај пушачите: Се пие наутро и навечер, составен од пет намирници

Природен начин за чистење на белите дробови на пушач од aкумулирани токсини.

Белите дробови на пушачите се полни со токсини и понекогаш е вистинска болка да ги исчистите, а секој пушач го знае тоа.

Помошта доаѓа од природата и предлагаме домашен пијалок направен од само пет состојки – ѓумбир, кромид, куркума, овошје и шеќер.

Ѓумбир

Овој познат зачин се користи уште од древните времиња поради неговите лековити својства. Меѓу другото, помага да се елиминира вишокот слуз во белите дробови.

Кромидот, како и лукот, се особено ефикасни во спречувањето на разни болести на респираторниот систем.

Куркума

Куркума или индиски шафран е преполна со витамини и минерали, а исто така содржи супер здрави омега 3 масни киселини. Има антивирусни и антибактериски својства.

400 гр кромид
1 литар вода
400 гр шеќер (ако сакате поздрава варијанта, користете мед или јаворов сируп)
2 лажици куркума
корен од ѓумбир со големина од еден палец

1. Додадете шеќер во водата, ставете го на оган и оставете да зоврие.

2. Исечете го кромидот на четвртини, па коренот од ѓумбир и додајте ги двата во засладената вода. Кога смесата повторно ќе зоврие, намалете го огнот на ниска температура и додадете куркума.

3. Гответе ја смесата додека количината на вода не се намали за половина. Потоа добро процедете и ставете ја течноста во тегла. Кога ќе се излади целосно, ставете ја во фрижидер.

4. Земете две лажици пијалок наутро на празен стомак, како и навечер два часа по оброкот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Green Tea

Резултатите од истражувањето се многу интересни… Врската помеѓу мирисот и уживањето во храната е јасна и одамна е документирана. Но, дали некогаш ви текнало...

Cotton Club

Провокативниот бел фустан во кој пејачката се појави на црвениот тепих, предизвика поделени мислења, а кога станува збор за оваа креација, дефинитивно нема поделени...

Advertisement