Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

ДОКАЖАНИ СИНДРОМИ НА ПОСТКОВИД: Тие биле заразени со вирусот корона и откриваат над 172 болести со кои се соочиле!

Во групата на Фејсбук „Постковид синдром“, луѓето кои откриле дека се позитивни на Ковид-19 пред неколку месеци, откриле какви симптоми сè уште ги мачат. Дојде од список на повеќе од 172 заболувања.

Луиз, кој е администратор на групата, рече дека од мај, кога е основана групата, околу 200 луѓе се регистрирале дневно во неа. Денес има 3.000 членови од 60 земји, а „Birmingham Live“ ви носи список на симптоми од кои се жалат.

Невролошки симптоми

Групата невролошки симптоми се состои од: интензивни напади, интензивно треперење на телото, вибрации во телото, треперење, грчење на прстите/палецот, чудни сензации во текот на ноќта како што се страв, конфузија, чувство на „замаглување“ во главата, заборавеност, вкочанетост на екстремитетите/врвовите на прстите.

Симптоми на кожа

Симптомите на кожата вклучуваат: првут, чешање на кожата, модринки, livedo reticularis што значи црвеникаво-сини мрежи, најчесто на нозете, црвени траги под кожата, сува кожа, стареење на кожата, чудни топчиња на кожата, кругови/испакнатини на кожата од стапалата

Кардиоваскуларни нарушувања

Членовите на групата Фејсбук исто така се пожалија дека им пречи засилен пулс, прободување во градите и палпитации, односно забрзано чукање на срцето.

Проблеми со сетилата

Симптоми кои траат се губење на сетилото за мирис, губење на чувството за вкус, губење на апетит, чудни звуци ноќе, треперење на светлината во очите, сенки на аголот на очите, тинитус или зуење и пукање во ушите, прекумерна жед.

Здравствени проблеми кај жени

Жените се жалеле на прекин или отсуство на менструален циклус (аменореа).

Физиолошки промени Во групата на физиолошки симптоми спаѓаат: болки во мускулите, болки во грбот, болки во рамото, болки во вратот, отечени жлезди, опаѓање на косата (кај двата пола) и тешки грчеви.

Респираторни проблеми

Списокот на респираторни нарушувања вклучува отежнато дишење, модринки на белите дробови, стегање во градите, притисок врз белите дробови, влошување на астмата, чиста слуз што создава кашлица, згрутчување на крвта, кашлање во лежечка положба.

Психолошки нарушувања

Исто така, постојат психолошки проблеми кои вклучуваат: депресија, вознемиреност, фрустрација, изолација, осаменост, деморализација и чувство на тага.

Проблеми со гастроинтестиналниот тракт

Rвонење на цревата, дијареја, промена на бојата на столицата, надуеност, подригнување, намалено или зголемено производство на гас спаѓаат во групата на гастроинтестинални симптоми.

Нарушувања во сонот

Луѓето на кои им е дијагностицирана корона пред неколку месеци, исто така, се жалат на апнеја, замор дури и по спиење, психолошки нарушувања во темница, психолошки нарушувања за време на спиењето, потреба за спиење исправено.

Проблеми со варењето и мокрењето

Уринарна инконтиненција ноќе, уринарна инконтиненција преку ден, инконтиненција на столицата ноќе, инконтиненција на столицата преку ден, грчеви во стомакот / цревата спаѓаат во оваа група.

Болка на лицето

Групата исто така изјави дека страдаат од болка во вилицата, проблеми со синусите, болка во образите / вилиците, проблеми со жлездите во вратот, најголемата плунковна жлезда, паротидна жлезда, проблеми со жлездите во ушите и на задниот дел од главата, опаѓање на косата.

Нарушувања на видот

Заматен вид, ненадеен заматен вид, црни сенки на аглите на очите, пловечки дамки, заматен вид со силни светла, проблеми со читање, продолжуваат со симптоми.

Други симптоми, Останатите симптоми се: воспаление на грлото, ларингитис, главоболка, проблеми при одење, проблеми со циркулацијата (ладни раце и нозе), мигрена, Белова парализа, нејасен говор, симптоми како што се мозочен удар, металоиди, краткотрајно губење на меморијата, нервен слом , ноќно потење, халуцинации, болка во колкот, “тешки нозе”, повраќање, нервни проблеми на нозете, оток на брадата, воспаление на стари повреди, постковиден дијабетес, чувствителност на звук и светлина, чувствителност на движење, оток на синус, ниска температура, висок и низок крвен притисок, прекумерно крварење на непцата, прекумерно крварење од ректумот, отекување на екстремитетите, вкус на метал во устата, вода во коленото, спонтана лактација, задржување на течности, случајно модринки, висок/низок шеќер во крвта.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement