Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Додадете црн пипер во храната ако сакате да го забавите стареењето

Црниот пипер е најпопуларниот зачин во светот. Титулата „крал на зачините“ се должи не само на побарувачката во сите кујни во светот, туку и на корисните својства на црниот пипер. Редовното консумирање црн пипер помага во контролата на нивото на холестерол и гликоза во крвта, ја подобрува функцијата на мозокот, па дури и го забавува стареењето.

Црниот пипер содржи висока концентрација на моќниот антиоксиданс пиперин, кој го штити организмот од оштетување од слободните радикали, спречува развој на воспалителни процеси, го забавува процесот на стареење и обезбедува заштита од ултравиолетово зрачење. Патем, пиперинот во голема мера го подобрува дејството на друг природен антиоксиданс, куркумин, па затоа секогаш се препорачува да додадете црн пипер во јадењето со куркума.

Црниот пипер има моќни антиинфламаторни својства. Малкумина знаат, но воспалителните реакции се исклучително важни за организмот. Воспалението е одбранбен механизам против вируси, бактерии и патогени кои можат да ги загрозат нашите животи и здравје. Меѓутоа, кога воспалението станува хронично, тоа веќе не е одбрана, туку сериозен проблем. Активните соединенија што го сочинуваат црниот пипер се во состојба да се борат против воспалението на молекуларно ниво, заштитувајќи ја секоја клетка во телото од нови оштетувања.

Активните состојки на црниот пипер помагаат во контролата на нивото на холестерол во крвта, се чистат крвните садови и се спречува развојот на кардиоваскуларни заболувања. Покрај тоа, неодамнешните студии ја утврдија корисноста на пиперинот за функцијата на мозокот: ја зголемува концентрацијата, ја подобрува меморијата и позитивно влијае на перформансите.

Црниот пипер промовира подобра апсорпција на калциум и селен од храната, како и некои корисни билни соединенија кои се наоѓаат во зелениот чај и одредени видови на растенија. Друга предност на зачините е тоа што помага да се подобри квалитетот на микробиомот. Точната рамнотежа на бактериите во цревата треба да се следи особено внимателно, бидејќи тоа влијае на сè во нашето тело, од имунолошка функција до расположение.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Закотвен во бетонскиот океан Хонг Конг, трговскиот центар Whampoa има невообичаена глетка што го рефлектира поморското наследство на градот, но исто така овозможува и...

Four Seasons

Маурициус има една необична коинциденција, а тоа е дека една од неговите најпознати туристички атракции е прилично слична на нејзиното знаме. Имено, знамето на...

Green Tea

Глобалниот тренд на фототерапија се појави пред неколку години. Селфито со футуристички маски кои испуштаат црвено, сино или зелено светло беа објавени од главните...

Cotton Club

Ниту една жена не може да одолее на овој моден додаток! „Headband“ венчиња како оние што ги прослави Блер во серијата „Gossip Girl“ се враќаат на модната сцена....

Advertisement