Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Добро е за имунитет и го подобрува варењето на храната: Ракија, сок и салата од глуварче

Ова растение има повеќе придобивки за организмот!

Глуварчето е едно од растенијата што е генерално лесно достапно, и има исклучителни придобивки кога станува збор за здравјето.

Чајот од глуварче е многу популарен препарат кој помага при разни здравствени проблеми, но постојат и други начини на кои може да се користи глуварчето.

Многу луѓе не го сакаат вкусот на чајот од глуварче, па затоа бараат повеќе алтернативни и подобри методи за ублажување на непријатноста.

Глуварче во ракија
Соберете поголема количина свеж глуварче, а потоа измијте го добро. Сите делови од ова растение се користат за ракија. Исечкајте го глуварчето и ставете го во стаклена тегла, па прелијте ја со ракија. Оставете ја смесата да отстои до 4 недели, а потоа процедете добро за консумација.

Оваа постапка ќе ви даде домашна тинктура од глуварче. Глуварче во ракија се консумира три пати на ден по 20 капки, што треба да се разреди со малку вода. Вака подготвениот глуварче помага при проблеми со жолчното кесе. Дејствува и како диуретик, овозможува подобро варење и чистење на цревата.

Сок од лисја од глуварче
За оваа мешавина, потребни ви се свежи млади лисја од глуварче. Откако ќе ги подготвите за употреба, ставете ги во миксер или соковник. За да го направите сокот подобар вкус, додадете парче јаболко или малку исцеден лимон. Овој сок е одличен избор за детоксикација на организмот.

Добро е за имунитет, а исто така го зголемува апетитот. Користете го со земање на една лажица пред секој оброк. Ако имате проблем со анемија, додадете неколку лисја коприва на овој сок.

Сок од цвет од глуварче

Истурете 3 до 4 грст свежи листови од глуварче со 2 литри врела вода и вриејте неколку минути. Исцедете ја течноста по готвењето и додадете 1/2 лажичка шеќер и свежо исцеден сок од еден лимон. Гответе ја смесата на умерена температура додека шеќерот не се раствори.

Салата од глуварче
Измијте ги и исечете ги свежите лисја и корени од глуварче додека сè уште не цветаат, а потоа прелијте ги со сок од лимон.

Откако ќе ја оставите смесата да отстои два часа, прелијте ја со малку маслиново масло и додадете ситно исечкани чешниња лук. Оваа салата е одлична за детоксикација и чистење на организмот, како и за подобра циркулација.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement