Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Диета против стареење

Ако сакате да го забавите процесот на стареење и да го продолжите животот, тогаш оваа диета е за вас. Диетата против стареење вклучува производи чиј внес помага најмногу да се забави процесот на стареење.

Суштината на диетата е да се намали внесот на калории за 30% од стандардниот внес и да се користат производи, минерали, витамини и други есенцијални хранливи материи, кои придонесуваат за одржување на виталните функции на организмот. Користејќи ја оваа диета, можете да го подобрите вашето општо здравје, да спречите (контролирате) дијабетес, како и срцеви заболувања, Паркинсонова болест и Алцхајмерова болест.

Стареењето е причина за постојани грижи на многу луѓе (особено жени) на кои им е тешко да се соочат со реалноста, но – што има таму – потребно е да се разбере дека стареењето е природен процес и, за жал, секој мора да помине низ него.

МЕЃУТОА
… Не е сè толку мрачно. Правилно избалансирана исхрана, внесувањето на одредена храна е клучот за младите! Еве список на производи кои сочинуваат диета против стареење, што може да ви помогне во потрагата по уште една долга младост и виталност.

Омега-3 масни киселини против брчки и воспаленија
Оваа група на храна вклучува: пастрмка, лосос, бадеми, сардини, туна, харинга… Рибата содржи омега-3 и омега-6 масни киселини. Овие киселини ја намалуваат манифестацијата на разни воспалителни процеси во телото што доведуваат до затнување на порите на кожата, акни и предвремено појавување на брчки.

Ореви

Јадете неколку ореви секој ден. Оревите содржат големи количини на антиоксиданти, витамин Е и незаситени масни киселини.

Зелен чај

Пијте најмалку две чаши зелен чај на ден. Докажан „чудотворец“ кога станува збор за превенција и болести во староста!

Маслиново масло

Исклучително корисно за меморијата. Маслинките содржат мононезаситени масти и витамин Е, кој го намалува нивото на лош холестерол и го зголемува нивото на добар холестерол.

Овошје и зеленчук

Јадете 500 – 1.000 грама овошје и зеленчук дневно. Изберете овошје и зеленчук од различни видови и бои. Јадете голем дел од свежа сезонска салата секој ден. Овошјето и зеленчукот содржат големи количини на витамини и минерали кои го забавуваат процесот на стареење.

Течност

Пијте 1,5 литри течност на ден

Најдобри опции се вода и зелен чај. Пијте помалку кафе и сок, тие го „сушат“ телото. Пијте чаша чај од камилица навечер – тоа ви помага да се опуштите.

И повеќе:

За појадок, јадете јогурт со малку маснотии и пијте млеко.
Изберете јогурт со бифидобактерии. Би било добро да пиете околу 0,5 литри млеко на ден. Подобро е да го пиете по интензивен тренинг. Јогуртот содржи здрави бактерии за здрав дигестивен тракт и имунолошки систем и ги спречува проблемите поврзани со стареењето.
Јадете 150 грама храна богата со протеини секој ден.
Тоа се пилешко, мисирка, јајца, мешунки и сирење со малку маснотии. Ако вежбате многу, ви требаат повеќе протеини – од 1,2 до 1,5 g на килограм телесна тежина на ден.

Диета против стареење – варење
Нашето варење игра важна улога во одржувањето на младоста и виталноста. Затоа лекарите препорачуваат јадење што повеќе храна што содржи растителни влакна кои помагаат во подобрувањето на варењето на храната. Овие производи вклучуваат интегрален леб, кафеав ориз, ореви, семиња, зеленчук, овошје и грав. Сите тие ги стимулираат цревата и го штитат нашето тело од многу проблеми. Покрај тоа, влакната го намалуваат нивото на холестерол и го регулираат нормалното ниво на шеќер во крвта.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Додека ограничената креативност е болка со која сите сме се соочиле во оваа пандемија, некои брендови ни даваат надеж дека светот сè уште оди...

Route 66

Калифорнискиот start-up Zero Labs си поставиле занимлива цел, да ги трансформира класиците на американската автомобилска индустрија, а моделот Bronco од Ford бил меѓу првите...

Cotton Club

За само месец и половина ќе дојде календарската зима, а утринските температури веќе не информираат за тоа. Секој ден станува постудено, а ние постепено...

Fool Moon

Иако убавината е во окото на оној што гледа, гледајќи стари фотографии од актери од минатиот век, не можеме да не забележиме дека тие...