Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Диета која го забавува стареењето: Вклучете ги во исхраната овие 5 намирници

Сите ние сакаме да ја одржуваме младешката кожа што е можно подолго без прибегнување кон скапи услуги за убавина и без купување бесконечен број маски и креми против стареење.

Доколку сакате да ја задржите силата и виталноста на телото, и сјајот и ведрината на кожата, вклучете ги овие пет намирници во вашата исхрана и ќе се чувствувате барем 10 години помлади!

Семки од тиква

Семките од тиква се ризница на здрави витамини. Масните киселини во составот не само што го забавуваат стареењето и ја забрзуваат регенерацијата и обновување на клетките, туку исто така ја подобруваат работата на срцето. Особено е корисно за луѓе со проблематична кожа, бидејќи го компензира недостатокот на цинк во телото, што резултира со акни. Консумирање на мал грст семе дневно може значително да го подобри вашето здравје и изглед.

Масна риба

Лососот, сардините, харингата и скушата содржат омега-3 масни киселини кои имаат антиинфламаторни својства и го подобруваат здравјето на кожата, косата и ноктите. Цинкот придонесува за формирање на колаген, чиј недостаток доведува до предвремено стареење, а селенот е одговорен за здрав сјај и мазна коса. Препорачливо е да консумирате било каков вид риба три пати неделно.

Цитрус

Главната активна компонента на портокалот, грејпфрутот и лимонот е витамин Ц, кој го забавува процесот на стареење на клетките, ја одржува цврстината и еластичноста на кожата, а исто така го зајакнува имунитетот, па затоа е особено важен во зимската сезона. Но, не заборавајте на цитрусите дури и во текот на летото: луѓето кои се сончаат честопати имаат недостаток на овој витамин во нивното тело.

Портокалов и зелен зеленчук

Моркови, тикви, спанаќ, кромид, јаглики, црвени пиперки и домати – списокот на храна што ја продолжува младоста е огромен. Витамин А и бета-каротен во овој зеленчук спречуваат сува кожа и предвремени брчки со одржување на соодветно ниво на влага. Треба да им се посвети посебно внимание во текот на летото: бета-каротенот го забрзува производството на меланин и помага да се постигне убав, па дури и потемнет тен.

Ореви

Бадемите, оревите и индиските ореви содржат витамин Е, кој го одржува рамнотежата на влагата во кожата, правејќи ја еластична. Содржината на железо и цинк обезбедува снабдување на клетките со кислород и го спречува стареењето на кожата. Редовното консумирање на мал грст ореви ќе ја остави кожата мазна и сјајна.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement