Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Диета и рецепти за исхрана без јаглени хидрати

Може ли да издржите барем 7 дена без слатки?

Диета без јаглени хидрати е вид на диета со која се избегнуваат разни форми на шеќер. Но, постојат многу диети кои се базираат на овој принцип. Некои од нив се диета со LCHF, диета со кето и слично. Западната диета главно се заснова на јаглехидрати, што се покажа како причина или понатамошно влошување на разни болести.

Но, пред да ги обвинувате јаглехидратите за гоење, треба да знаете дека постојат неколку видови јаглехидрати. Едноставните шеќери, оние што се наоѓаат во слатки, газирани сокови, лебници, рафинирана или фабрички обработена храна, главно се одговорни за зголемувањето на обемот на половината.

Јаглехидратите, на пример, вклучуваат растителни влакна, но тие постепено се распаѓаат и се претвораат во шеќери, па затоа не претставуваат брз извор на енергија, како што е случајот со едноставните шеќери. Значи, слободно јадете растителни влакна, можете да јадете и овошје, но во ограничени количини за да не ја надминувате вашата дневна граница.

Во следните редови детално ќе објасниме што да јадете кога сте на оваа диета, кои се правилата, дозволената храна, како изгледа менито, предлозите за рецепти и на што треба да обрнете внимание.

Диета без јаглени хидрати што да јадете?
Ова е најчестата дилема кога размислуваме да ги елиминираме шеќерите од исхраната, првото нешто што се прашуваме е што ќе јадеме тогаш. Диетата на која сме навикнати е богата со јаглени хидрати, што создаде предрасуда дека не можеме да бидеме сити без нив. На пример, многумина не можат да замислат оброк без леб, иако е докажано дека белиот леб нема хранлива вредност.

Навикнати сме да јадеме компири или ориз, тестенини… какви било јаглени хидрати со месо за да не држат сити што е можно подолго. Ова верување е вкоренето во нашата клима, дека е невозможно да се јаде без јаглехидрати. А реалноста е обратна. Потребно ви е само малку образование и трпеливост сè додека не се навикнете на оваа нова диета.

Еве предлози што да јадете ако мислите дека диетата без јаглехидрати би била предизвик за вас.

Месото е еден од главните извори на протеини во скоро секоја диета (секако, исклучоците се вегани и вегетаријанци). На оваа диета со малку шеќер, можете да јадете свинско, пилешко, говедско, чорби. Секако, најдобро е да јадете домашно месо на скара, бидејќи на тој начин ќе бидете сигурни дека животното не е третирано со антибиотици и разни други хемикалии.

Рибата е една од најздравите намирници и се препорачува да ја јадете најмалку двапати неделно. И во овој случај, најдобро е да јадете риба од проверени извори, наместо од онаа што ја купуваме во продавницата. Богато е со есенцијални масни киселини, без кои не би било можно правилно функционирање на организмот.

Според нутриционистите, јајцата се сметаат за храна која содржи оптимален однос на голем број на хранливи материи кои се неопходни на човечкото тело на дневна основа. Но, не треба да претерувате со нив бидејќи тие можат да предизвикаат покачено ниво на холестерол.

Табелата со диети без јаглехидрати не би била целосна доколку не содржи голем избор на зеленчук. Избегнувајте зеленчук што има повеќе јаглени хидрати, пред сè мислиме на компири. Слатки компири се дозволени во ретки случаи. Концентрирајте се на зеленчук кој има поголем процент на маснотии, или кој нема многу шеќер или протеини.

Зеленчукот што е дозволен за јадење вклучува брокула, спанаќ, моркови, краставици, домати, салати, кромид и лук, праз, ракета, власец, кељ, пршут и слично.

Можете да јадете овошје, но во ограничени количини. Од сите овошја, најмногу се препорачува да се јаде авокадо.

Во прилог на авокадо, можете да јадете скоро сите видови овошје, освен банани, манго, кајсии. Јадете дозволено овошје во ограничени количини, ако сакате диета без јаглени хидрати да ви помогне да изгубите тежина.

Многу добар извор на протеини што ќе биде одличен сојузник во оваа диета се оревите. Американската диета без јаглехидрати не би била целосна доколку не содржела ореви, бадеми, ф’стаци, бразилски ореви, јатки од кајсија, кикирики. Но, треба да бидете внимателни да не претерувате со оваа храна. Точно е дека содржат многу протеини, но исто така имаат и многу калории. Максималната доза ореви што можете да јадете за еден ден не треба да надминува 50 грама.

Млечните производи со многу маснотии се суштински дел од исхраната без шеќер. Можете да пиете јогурт со поголем процент на маснотии, како и млеко. Можете да јадете сирења како фета. Но, тука, како и со ореви, не ги јадете во големи количини, бидејќи многу маснотии носи со себе многу калории.

Масла и други масни производи се исто така меѓу дозволените јадења кога станува збор за диета без јаглени хидрати. Ова не значи дека сега треба да пржете сè во масло и да го консумирате неконтролирано, но дека можете да го вклучите во вашата исхрана. Покрај разни видови масло, дозволено е и путер.

Што повремено е дозволено од намирниците?
Како што кажува и самото име на диетата, треба да избегнувате храна богата со јаглени хидрати. И тоа вклучува:

Зрна – ориз, интегрален ориз, овес, киноа, овес, пченица

Сите видови компири – компирот содржи многу скроб и јаглехидрати. Се смета за непожелно во оваа диета. Можете да го додавате во вашата исхрана од време на време, еднаш на секои две недели, ако немате намера да изгубите тежина, туку само сакате да работите на дефинирање на мускулите.

Мешунки – Понекогаш можете да јадете мешунки од зеленчук, кои се одличен извор на протеини. Овие вклучуваат: грав, наут, грав, грашок, леќа

Темно чоколадо – ако сте љубител на слатки, во ред е да си дозволите два реда темно чоколадо еднаш неделно.

Кога станува збор за диета без јаглени хидрати, можете да додадете повремена чаша вино на вашиот план на исхрана. Пивата и скоро сите други алкохолни пијалоци не се дозволени.

Може да пиете неограничени количини вода, лимонада, чај и кафе без шеќер. Бидете највнимателни од различните варијации на кафе, бидејќи тие содржат најмногу скриени јаглехидрати.

Диета и рецепти за исхрана без јаглени хидрати
Веројатно мислите дека е практично невозможно да се следи оваа диета, особено ако сте навикнати на послатки вкусови на непцето. Но, ќе бидете изненадени од брзината со која ќе се ослободите од сите видови јаглехидрати. Толку сме навикнати на храна богата со шеќери што едноставно е незамисливо да функционираме без нив.

Значи, кога ќе започнете со оваа диета, можете да очекувате „криза“ околу јаглехидратите. Многу е веројатно дека ќе ги промашите вашите омилени слатки, леб, брза храна и слична нездрава храна.

Но, добрата вест е дека кризата трае околу првата недела. После тоа, во голема мера ќе се ослободите од јаглехидратите. Особено кога ќе ги забележите придобивките од диетата без јаглени хидрати.

Никогаш не треба да започнувате диети без претходно да се подготвите, особено ако ќе ви биде тешко да се навикнете на некои видови храна. Кога станува збор за диета без јаглени хидрати, менито и рецептите ќе ви докажат дека е многу полесно да се храните здраво отколку што мислевте.

Еве како може да изгледа диета без јаглени хидрати во текот на првите 7 дена.

Диета без јаглени хидрати по ден – план на исхрана
Ден 1

Појадок – смути со јогурт од боровинка или кое било друго дозволено овошје

Ручек – Пилешко со кикирики и тиквички.

Вечера – мусака од тиквички со малку калории.

2 ден

Појадок – мусли без јаглехидрати.

Измешајте лажичка мелено ленено семе, чија семиња, лажица семе од сончоглед, грашок и ореви. Посипете со млеко и почекајте неколку минути лененото семе да го апсорбира млекото. Исечете јаболко и посипете малку цимет.

Ручек – голем омлет со сланина и кромид.

Вечера – гуакамоле намаз како сос и зеленчук (пиперки или моркови).

3 ден

Појадок – фритата од спанаќ (направете количина за два дена). Рецептот за фритата ве чека по менито.

Ручек – пилешко со кикирики, кинеска зелка и златна мешавина.

Вечера – јуфки од тиквички со сос од туна и павлака. Направете тестенини со лушпа.

4 ден

Појадок – Појадок со спанаќ фритата

Ручек – салата со свинско месо. Исецкајте зелена салата, маслинки, јајце, фета сирење, пиперки и додадете пржени парчиња свинско месо. Додадете сол и зачини по желба.

Вечера – пица од модар патлиџан. Модар патлиџан треба да служи како кора, над која ќе ставите сирење, домат, месо или месен производ по вкус, рукола и печурки.

Диета без јаглени хидрати по ден – ден 5.

Појадок – омлет со печурки.

Ручек – пржено кеale, со брокула, јајца, свинско месо.

Вечера – крем од боровинки. Во блендерот додадете павлака и боровинки (или кое било друго овошје по ваш избор).

6 ден

Појадок – омлет со сина модар патлиџан и кромид.

Ручек – свинско месо со кинеска зелка и зеленчук.

Вечера – рижото од карфиол, кромид, пармезан, печурки и лук.

7 ден

Појадок – палачинки со овошен крем (рецепт чека подолу).

Ручек – поголемо парче говедско месо со салата по желба.

Вечера – грчка салата.

Диета без јаглени хидрати – рецепти
Ќе забележите дека диетата без јаглехидрати и нејзините правила воопшто не се толку ограничувачки, ниту храната што се јаде е невкусна. Оваа диета ќе ја смени вашата перспектива за тоа како гледате на храната. Имате слобода да се фокусирате на диета со катетер и да јадете повеќе месо и да се обидете дополнително да го намалите бројот на јаглехидрати. Може да бидете и со поблага диета каде изборот на храна е уште поголем.

Во секој случај, потребно е да се најдат што повеќе рецепти и да се подготви храна однапред. Ако одите на работа, или ако знаете дека ќе бидете надвор од куќата повеќе од два или три часа, задолжително понесете со себе пакет за ручек, бидејќи е скоро сигурно дека нема да можете да најдете храна без јаглени хидрати во градот, на уличните тезги.

Овие се предложени рецепти што би можеле да ги испробате кога сте на оваа диета.

Кето фритата со свеж спанаќ
За овој рецепт ќе ви бидат потребни следниве состојки:

100 грама ситно сецкана сланина,

2 лажички путер,

5 чаши свеж спанаќ,

100 грама павлака за готвење

200 грама чедар сирење

8 јајца.

Подготовка: Стопете го путерот во тава, па додадете го спанаќот. Кога спанаќот малку се загрее, ставете го во сад каде ќе ги додадете сите други состојки. Кога сè е добро измешано, ставете ја смесата во калап за фритата. Печете до 30 минути на температура од 180 степени.

Палачинки со овошен крем
Ова е доказ дека диетата без јаглехидрати може да биде исто толку вкусна. Овие палачинки се за диета со кето, па можете да ги подготвувате за појадок кога сакате. Еве го рецептот:

4 јајца,

1 чаша урда,

1 лажичка псилиум,

2 лажички путер или кокосово масло.

За полнење ви се потребни следниве состојки:

100 грама бобинки по ваш избор,

1 чаша павлака за готвење.

Подготовка: додадете сирење, јајца и псилиум во еден сад, изматете ги сите состојки и оставете ги да отстојат до 10 минути. Загрејте го путерот во тава и додадете ја смесата со лажица и обликувајте ја во палачинка. Пржете до 4 минути.

Додадете павлака во тавата и потоа додадете го овошјето. Мешајте додека овошјето не ги ослободи соковите и павлаката не се згусне. Палачинките премачкајте ги со крем.

Диетата без јаглехидрати сигурно ќе ви помогне да изгубите тежина, да ги дефинирате мускулите и генерално да бидете позадоволни од вашиот изглед. Ќе треба малку да се пожртвувате на почеток, но со текот на времето ќе видите дека оваа храна е многу полесна за варење и ви дава многу енергија, и ќе сфатите дека она што ќе го добиете за возврат вреди за секоја жртва.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Шипинка или масло од дива роза е одлично не само за навлажнување на кожата, туку и против лузни од акни и знаци на стареење...

Green Tea

Различни производи се користат за убавина и нега на кожата, а она што е познато уште од античко време е улогата на медот за...

Fool Moon

Со доаѓањето на пролетта, многумина традиционално чекаат на чудо и се надеваат дека ќе се заљубат. Откриваме кои три хороскопски знаци имаат голема шанса...

Cotton Club

Спектакуларен стил на рускиот модел. И покрај зафатениот работен распоред и постојаното снимање, Ирина Шајк секогаш наоѓа време да прошета со својата ќерка Леа....

Advertisement