Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Детокс диета со ориз – здрава за целиот организам

Чистењето на телото со ориз се прави еднаш годишно, по можност во пролет. Телото потоа треба да се исчисти од токсините за да собере што е можно повеќе енергија.

Терапијата за чистење на телото со ориз се користи за исфрлање на наталожените соли од телото и при болести на урогениталниот систем. Помага во забрзување на метаболизмот, ги елиминира токсините од телото, ја намалува тежината и ја враќа енергијата во телото.

Оваа терапија го намалува отокот на телото, ја олеснува работата на бубрезите и црниот дроб.

Чистење на телото со ориз:

Потребно е: 4 чаши кафеав ориз (иако може да се сервира и бел ориз).

Првото утро истурете 2 лажици ориз во тегла во која се става чиста ладна вода (прво измијте го оризот). Покријте го садот со крпа за да не се извалкаат водата и оризот. Ставете ја теглата на полица или на прозорец.

Следниот ден процедете го оризот и измијте го, па повторно полијте со вода и оставете го на полица. Ако е многу жешко во домот, мора да го миете оризот два пати на ден за да не се закисели. Потоа истурете 2 лажици ориз во друга тегла, па натопете го во ладна вода и оставете го до утре.

Третиот ден, измијте го оризот од теглата број еден и теглата број два, а земете ја теглата број три и истурете ориз (2 лажици) и вода во неа.

Четвртиот ден измијте го оризот од теглата број 1, 2 и 3, па земете ја четвртата тегла и во неа потопете 2 лажици ориз.

Петтиот ден измијте го оризот од теглата број 1, а потоа гответе за појадок. И во нова тегла ставете свеж ориз и прелијте со вода, па ставете го зад теглата број 4.

Овој процес трае од 40 до 45 дена. Оризот се готви многу кратко за да се направи каша. Можете да јадете и суров ориз кој е натопен во вода цели 4 дена.

Појадокот треба да се состои од овој ориз, без сол и шеќер или путер. Пијте чаша вода половина час пред појадок. После појадок 4 часа не смеете да јадете или пиете ништо.

После 2 до 3 часа може да има големо чувство на глад, но не е дозволена чаша вода, а камоли јаболко или сок.

Кога ќе поминат 4 часа по појадокот, можете да испиете чаша вода, а потоа да ручате нормален.

Можете да јадете што сакате за ручек или вечера, но сведете го тоа на минимум. Ако ја намалите солта, оваа диета ќе делува подобро.

Единствениот недостаток на оваа оризова терапија е губењето на калциум. Затоа, треба да јадете повеќе производи кои содржат калциум.

За време на терапијата луѓето се жалат на слабост, но тоа е само знак дека вашето тело се чисти. Може да забележите слуз во урината, но тоа е и знак за чистење на телото.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement