Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Десерт со лимета што совршено освежува

Ако барате освежително задоволство, пробајте го овој рецепт!

Состојки:

За кората:

1 чаша бадеми
2 чаши ореви
1 чаша урми
1/3 чаша суво грозје
2 лажици сок од портокал


За фил:
2 авокадо
сок од 4 лимета
кора од лимета
1/2 чаша сурови индиски ореви


Глазура:
1/2 чаша бадемово млеко или вода
1 чаша индиски ореви
стапче од ванила (рендан)

Подготовка:

Измешајте ги состојките за кората додека не добиете мазна маса и обликувајте го садот во кој ќе сервирате и оставете го во фрижидер. Кога ќе го направите кремот, истурете ја преку кората и вратете ја смесата во фрижидер. Украсете го десертот со глазура, по можност пред сервирање.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement