Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

ДЕРМАТОЛОГОТ НА ЏЕНИФЕР АНИСТОН ОТКРИВА 7 ТРИКОВИ ЗА СОВРШЕН ТЕН ВО ЛЕТО: Една работа е најважна, а многумина ја забораваат…

Џенифер Анистон како и многу познати дами има свои трикови за совршен тен, а како се негува познатата актерка откри нејзиниот дерматолог.Џенифер Анистон може да се пофали со блескаво и затегнато лице во шестата деценија од животот, но иако многумина мислат дека младоста се должи на процедурите против стареење, вистина е дека актерката со години ги следи триковите што ги научи од својот дерматолог.

Шани Дарден може да се пофали дека покрај нејзината прекрасна Џенифер, нејзините редовни клиенти се и Криси Тајген, Џесика Алба, Рози Хантингтон-Вајтли и многу други познати дами, кои доаѓаат во нејзиниот салон во Лос Анџелес само поради една причина: најдобар тен досега.

Нејзините совети за сјајна кожа во текот на летото се изненадувачки едноставни и јасни, а Џенифер Анистон е жив пример дека не секогаш ви се потребни скапи препарати за да изгледате младешки и сјајни. Во продолжение дознајте како се грижи Џенифер Анистон.

 1. Заштитата од сонце е од клучно значење
  „Изложеноста на сонце е причина број еден за стареење, затоа сакате да бидете сигурни дека правилно ја заштитувате вашата кожа! Сите работи на кои луѓето се жалат, како темни дамки, губење на еластичноста и брчки, може да се спречат со нанесување крема за сончање и ослободување на “Сончевите зраци што е можно повеќе. Без разлика дали сте внатре или на отворено, од суштинско значење е да носите крема за сончање. Најдете формула што ја сакате, која одговара на вашиот тип кожа и која ќе ја носите секој ден”, вели козметичарот.

„Исто така, сакам да нагласам дека треба да нанесувате крема за сончање на секои два часа. Ако сте на плажа, носете капи со широк обод и очила за сонце, но исто така обидете се да седите под чадор секогаш кога е можно“, додаде тaa.

 1. Не заборавајте ги усните и рацете
  Шани Дарден истакнува дека луѓето често забораваат дека усните и рацете бараат дополнителна нега. „Вашите усни и раце често се едни од првите делови од телото кои покажуваат знаци на стареење. Секогаш кога нанесувате крема за сончање, задолжително добро подмачкајте ги рацете и нанесете ги повторно откако ќе ги измиете. Не заборавајте да ги заштитите усните со мелем за усни и сјај со заштитен фактор.“, советува козметичарката.
 1. Митот е дека не можете да користите ретинол или киселини во текот на летото
  Шани Дарден советува дека ако сте некој кој поминува многу време на сонце, треба да избегнувате ретинол. Меѓутоа, ако не поминувате премногу време надвор во текот на летото, сосема е во ред да користите ретинол и киселини, и овошје.
  „Ретинолот е безбеден за употреба се додека носите крема за сончање во текот на денот и го ограничувате времето што го поминувате на сонце“, објаснува славната козметичарка.
 1. Побарајте витамин Ц за дополнителен слој на заштита
  Дарден вели дека е важно да се избере вистинскиот серум со витамин Ц. Акцентот е ставен на оние кои се богати со антиоксиданси за дополнително да ја заштитат вашата кожа од влијанија на околината и оштетување на сонцето.
 2. Оладете го лицето доколку патите од мелазма
  Доколку имате проблеми со мелазма или хиперпигментациски дамки, мора да бидете особено внимателни во лето. Изложеноста на сонце може дополнително да влијае на вашиот проблем, па затоа е неопходно да го заштитите лицето со крема со фактор 50 и капи со голем обод.

Покрај тоа што самото седење надвор на високи температури може да ви го „загрее“ лицето, како вежбањето, советот е редовно да ја миете кожата со чиста вода или да ја ладете со неутрални точки.

 1. Ги смируваат изгорениците со алое
  Козметичарката предлага алое вера како идеален начин за смирување на кожата. Алоето е полно со хранливи материи и ја лади кожата, а ќе ги смири иритациите на најбрз и најдобар начин.
 2. Не ја менувајте целата рутина
  „Многумина се прашуваат како да ја промените рутината за нега на кожата во текот на летото. Ако ги користите сите производи кои одговараат на вашиот тип кожа, не треба премногу да ја менувате рутината, но поради температурата и влажноста може да се чувствувате како кожата да ви е помрсна“, започнува Шани Дарден.

Една од работите што генерално препорачувам е да се префрлите на полесни навлажнувачи.Додадете серум со хијалуронска киселина пред да нанесете крема за сончање наутро или пред да користите хидратантна крема навечер за да ја зголемите хидратацијата без тежина.Ако имате нормална или мрсна кожа, можете да користите лесен хидратантен формули без масло, бидејќи на тој начин ќе и ја вратите хидратацијата на кожата, без да ги затнете порите“, заклучува козметичарката која ја обожаваат познатите дами.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement