Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Две намирници за долговечност препорачани од најстарата личност на светот…

Young man is preparing romantic dinner for his wife. He is cutting vegetable and smiling. Woman is kissing him with love. She is sitting on table in kitchen and holding wineglass

Тајната на долговечноста лежи во одржувањето на рамнотежа. Иако нема фонтана на младоста, заинтересираните за долговечност треба да ги слушаат зборовите на 118-годишната калуѓерка која живее на југот на Франција.

Пречесната Андре е најстариот човек на планетата, а во неодамнешното интервју за Си-Ен-Ен откри две намирници кои придонеле за тоа, а тоа се чоколадото и виното.

Како и сите други, свештеничката Андре му кажа на новинарот дека ужива во чоколадото и виното што ги пие секој ден во нејзиниот дом за стари лица во Резиденцијата Кетрин Лаборе. Со оглед на тоа што секојдневно ги консумира овие намирници, се запрашавме дали тие се една од причините за нејзината долговечност и како храната и пијалоците можат да придонесат за тоа? Одговорот на прашањето дали навистина постои врска помеѓу навиките во исхраната и подолг живот го понуди диететичарот Лорен Манакер, која истакна дека балансирањето на потрошувачката е важен дел од уживањето во овие две намирници.

Еве што пијат луѓето кои живеат најдолго секој ден!
Најстарата личност на светот е сестра Андре од Франција
Свештеничката Андре е родена во Франција во 1904 година како Лусил Рандон, според Гинисовата книга на рекорди. За време на младоста, таа работела како учителка и како дадилка која се грижела за деца за време на Втората светска војна. Новото име – сестра Андре го зела во 1944 година кога станала калуѓерка, а потоа поминала 28 години работејќи со сираци и стари лица во болница во Виши, Франција.

По неодамна починатиот 119-годишен Јапонец Кејн Танаке, оваа калуѓерка е најстарата личност на светот. Роднините на Танака ја припишуваат тајната на нејзината долговечност на нејзината способност да се фокусира на сегашниот момент наместо да живее во минатото и силно чувство за цел. Според членовите на нејзиното семејство, таа се занимавала со математика, калиграфија и цел живот била љубопитна.

Иако Танака и пречесната Андре ги имаа истите вредности, важноста на целта во животот и можноста да растат, нивните секојдневни навики се разликуваа. Кога станува збор за преференциите за храна, сестра Андре вели дека „и се допаѓа сè“. Шефот на активностите во домот за стари лица на Андре, Дејвид Тавела, објаснува дека калуѓерката сака слатки и дека чоколадото го нарекува својот „сладок грев“. Заедно со чоколадото, сестра Андре секој ден пие по една чаша црвено вино и токму тоа Тавела и го припишува на тајната на нејзината долговечност.

Чоколадото навистина може да придонесе за долговечност
Не е ни чудо што едно од задоволствата на сестра Андре е чоколадо. Оваа храна е полна со антиоксиданси и минерали кои можат да помогнат во одржувањето на нашето целокупно здравје, вели диететичарот и експерт за женско здравје Лорен Манакер.

Антиоксидансите кои се наоѓаат во какаото можат да помогнат во борбата против оксидативниот стрес, кој доколку се акумулира може да предизвика непријатни здравствени исходи и воспаление во нашето тело, вклучително и воспаление на мозокот, што на крајот може да влијае на квалитетот на вашиот живот, додава Манакер.

Имајте на ум дека здравствените придобивки што ги нуди чоколадото се зголемуваат со процентот на какао. Колку е поголем процентот на какао, толку поактивни се соединенијата кои ќе ви обезбедат здравствени придобивки. „Истражувањето сугерира дека темното чоколадо има повеќе антиоксидантни придобивки од млечното чоколадо бидејќи има поголем процент на какао. Флавонолите кои се наоѓаат во темното чоколадо можат да помогнат во одржувањето на здрав крвен притисок, а умереното консумирање темно чоколадо е поврзано со намален ризик од срцеви заболувања. . и подобрување на когнитивното здравје“, вели Манакер.

Едно истражување покажа дека луѓето кои консумираат секаков вид чоколада, два или повеќе пати неделно, имаат 32 отсто помали шанси да развијат проблеми со артериската калцификација од оние кои никогаш не јаделе чоколадо. Manaker, исто така, препорачува да грицкате темно чоколадо со процент на какао од 70 проценти или повеќе и да барате јадења богати со какао и со помала содржина на шеќер.

Виното е основна храна на најдолговечните луѓе во светот
Како и кај чоколадото, умереноста е важна и кај виното. „Луѓето кои пијат малку, до два пијалоци на ден, всушност имаат помала веројатност да умрат порано од луѓето кои воопшто не пијат“, изјави Ден Бутнер, експерт за долговечност и известувач на National Geographic, за WellandGood.com. Имено, истражувањата покажале дека умереното консумирање вино, поради антиоксидансите содржани во него, може да помогне во заштитата од кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2, па дури и од некои форми на рак.

Бутнер, кој спроведе опширно истражување за рутините, вредностите и начинот на живот на најдолговечните луѓе во светот, вели дека жителите на регионот Сина зона на Сардинија во Италија се познати по консумирањето регионално црвено вино наречено топ, кое има повисоки нивоа на антиоксиданси од другите видови црвено вино. Тој нагласува дека конзумирањето вино во регионот се одвива во друштво на блиски луѓе, што може да има и корисни краткорочни и долгорочни здравствени придобивки.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement