Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

ДАЛИ СТЕ СЛУШНАЛЕ ЗА ФЛЕКСИТАРНАТА ДИЕТА КОЈА Е ВО ТОП 3 НАЈДОБРИ ВО СВЕТОТ? Помалку месо за повеќе слабеење…

Флекситарната диета, покрај медитеранската и ДАШ диетата, се смета за една од најдобрите во светот, а подразбира и драстично намалување на внесот на месо.Терминот настанал пред повеќе од една деценија за да означи луѓе кои најчесто јадат вегетаријанска храна, но повремено посегнуваат по месо или од социјални и културни причини или за да ги задоволат нутритивните потреби. Бидејќи флексибилноста е основата на флекситаризмот, не е строго дефинирано колку пати неделно се дозволени оброци со месо, важно е само исхраната најмногу да се базира на растителна храна, а месото да биде прилог.

Флекситарната диета се заснова на следниве намирници:
-„Ново месо“ кое вклучува тофу, соја, мешунки, јаткасти плодови, семки, јајца (се препорачува да се јаде што е можно помалку животински протеини и што повеќе зеленчук)
-Овошје и зеленчук
-Житарки
-Млечни производи (по можност со помал процент на масти)
-Зачини, засладувачи (избегнувајте шеќер).

За разлика од флекситаријанците, вегетаријанците никогаш нема да вклучат црвено месо во која било форма на своето мени.

Флекситарната диета
Флекситаризмот може да послужи и како квалитетна диета за слабеење, па затоа е одличен избор за оние со прекумерна тежина и за одржување на идеална телесна тежина.

Кога станува збор за флекситарната диета за намалување, препорачаниот дневен внес на калории е околу 1500 kcal, што овозможува постепено и здраво слабеење со долгорочно усвојување на таква диета.

Диетата е поделена на 3 главни оброци и две закуски. Важно е да се следи основното правило во кое месото е само мал дел од оброкот, а менито се базира на растителна храна.

Главната идеја на оваа диета е дека не треба да одите во крајности со исфрлање на групи на храна од вашата исхрана бидејќи здравата исхрана може да биде флексибилна. Благодарение на неговата флексибилност и пристапот на здрав разум за губење на тежината, флекситарната диета е списание на U.S. News & World Report го вклучи на својата листа на најдобри диети за 2018 година. На листата на најдобри диети, флекситарната диета е на третото место, додека на листата на најдобри диети од растителна основа го зазема ценетото второ место, веднаш зад медитеранската исхрана.

Здравствени придобивки од флекситарната диета
Здравствените придобивки од вегетаријанската исхрана, особено за срцето и крвните садови, се добро документирани, а флекситаризмот може да има слични ефекти. Според некои истражувања, флекситарците имаат помала стапка на срцеви заболувања, дијабетес и рак и живеат во просек 3,5 години подолго. Причините за ова се многу едноставни. Растителна исхрана обезбедува многу витамини, минерали, влакна и фитохемикалии и има ниска содржина на заситени масти и холестерол, кои се добри за кардиоваскуларното здравје, но исто така го намалуваат ризикот од дијабетес тип 2, па дури и од рак. Бидејќи сите намирници се претставени во флекситаризмот, ризикот од дефицит на храна што ги придружува рестриктивните форми на вегетаријанство е минимален.

Недостатоци на диетата
Диетата нема да ги задоволи апетитите на љубителите на месо.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement