Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Дали сте слушнале за појадок шакшука? Калоричен е, но ќе уживате во секој залак!

Шакшука или „Shakshouka“, во превод мешавина, е јадење од Тунис, но многу често може да се најде на трпезата на другите арапски земји, особено во Мароко, Израел, Саудиска Арабија, Алжир, Либан… Се подготвува од зеленчук, со додавање на јајца. Можеби мислите дека е слично на нашата летна манџа, бидејќи состојките се речиси идентични. Но, тоа не е … вкусот е сосема поинаков. Кимот и ситно мелената лута пиперка даваат фантастичен, типичен, препознатлив вкус, а јајцето пржено во овој сос има сосема поинаков вкус.

Состојки:

3-4 јајца
500 гр домати или излупени домати
1 лажица доматно пире
1 среден кромид
2 црвени пиперки
2 чешниња лук
1 лажица маслиново масло
ким, мелен црвен пипер (чили), мајчина душица, магдонос, сол и бибер, прстофат шеќер

Подготовка:

Во длабока тава на маслиново масло пропржете го сечканиот кромид, па лукот и пиперката околу пет минути. Додадете доматно пире, сос од домати исечен на коцки, бибер, шеќер и зачини.

Покријте и вриете околу 10 минути, мешајќи неколку пати. Направете мали гнезда со лажица и истурете јајца во нив. Гответе поклопено уште десетина минути, додека не се сварат јајцата. Кога се е готово, посипете ги со ситно сечканите зачини: мајчина душица (мајчина душица) и магдонос.

Послужете со крцкав тост.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement