Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Дали сте пробале рогач? Оваа слатка храна може да го замени чоколадото и има многу здравствени придобивки

Здрава алтернатива која позитивно влијае на холестеролот, шеќерот во крвта…

Ако сте решиле да подготвите здрави десерти за претстојните празници, една од главните состојки треба да биде рогачот.

Иако можеби многумина не слушнале за рогач, оваа храна се користи веќе 4.000 години, а Египќаните сепак ја користеа како природен лек.

Рогач е зимзелено медитеранско дрво, кое произведува обилно кафеави мешунки за јадење.

На германски јазик се вика Johannisbrot, што значи лебот на Јован, бидејќи според легендата дури и Свети Јован Крстител јадел рогач.

Лековитост и состав на рогачот

Рогачот е богат со калциум, калиум, бакар и рибофлавин, а во помали количини содржи витамин Е и витамини од групата Б, проследено со железо, магнезиум, фосфор, манган и селен.

Исто така, содржи галска киселина, која има аналгетски, антисептички, антибактериски, антиоксидантни и антивирусни ефекти.

Помага во зајакнување на имунитетот и спречување на алергии, како и во превенција од детска парализа, а поради високата содржина на фосфор и калциум, рогачот го поддржува здравјето на забите и коските и го намалува ризикот од остеопороза.

Лековити својства на рогачот: спречува дигестивни проблеми, го намалува лошиот холестерол и шеќерот во крвта, го стимулира искашлувањето и помага при астма, го зајакнува имунитетот, делува против алергии, го штити здравјето на срцето и крвните садови, ги зајакнува коските.

Потрошувачката на храна богата со сложени јаглехидрати, како што е рогачот, значително помага во намалување на холестеролот и шеќерот во крвта.

Во една студија, каде што луѓето консумирале рогач дневно, биле добиени следниве резултати – вкупната количина на холестерол кај испитаниците се намалила за 18 проценти, додека количината на ЛДЛ холестерол се намалила за 23 проценти.

Рогач – пријател на деца

Во детската грижа е популарен од 1941 година. Во тоа време, еден шпански лекар забележал дека децата кои консумираат рогач имаат помала веројатност да имаат проблеми со дигестивни проблеми во споредба со другите деца.

Ова беше потврдено со студија во која новороденчињата кои имале дијареја биле третирани или со рогач или со конвенционални лекови. Оние бебиња третирани со рогач почнале да се опоравуваат за 2 дена, додека кај оние бебиња кои користеа конвенционални лекови, закрепнувањето траело двојно подолго.

Поради својот состав и лековито дејство, рогачот е храна погодна за деца од 6 месеци, а сувиот рогач е исто така здрава слатка алтернатива за бебињата да џвакаат кога им растат забите.

Рогач во кулинарството

При готвењето најчесто се користи мелен рогач во прав, кој служи како одлична замена за какаото, па затоа рогачот е совршена алтернатива на чоколадото.

Тој е одлична замена за оние кои избегнуваат храна со кофеин, оксалати и пурини.

Семето од рогач може да се јаде и сурово, додека мелените печени семиња се користат како замена за кафе.

Рогачот е исклучително сладок и треба да се користи во помали количини, што ги прави подготвените десерти поприфатливи за исхраната.

Може да купите мелен рогач во повеќето продавници, а семето од рогач во продавниците за здрава храна и супермаркетите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Компанијата Hurtan го претставува екстравагантниот Grand Albaycín, базиран на сегашната Mazda MX-5. Во понудата се достапни верзии на roadster и targa (MX-5 RF) ....

Fine Living

Секој што ја сака идејата да живее во првиот град на пловечки остров, сега добива можност да си го дозволи тоа, под услов да...

Green Tea

Полн со минерали и витамини… Кога велите здрава храна, повеќето луѓе веднаш помислуваат на брокула со причина. Четири минути се доволни за подготвување на...

Fool Moon

Ова е последната позната снимка на Мерилин Монро. Создадена е на крајот на јули 1962 година, а на неа може да се види актерката...

Advertisement