Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Дали секогаш се будите навечер во исто време? Може да открие многу за вашето здравје

Откријте што е „погрешно“ во вашето тело и научете како да го решите проблемот.

Будењето во текот на ноќта е поврзано со нашата психо-физичка состојба. Ако секоја вечер се будите во одредено време, а потоа продолжите да спиете, тоа може да открие што не работи правилно во вашето тело, односно дека протокот на енергија во одреден дел од телото е блокиран или погрешно насочен. Традиционалната кинеска медицина обрнува внимание на такви работи. Во текот на 24 часа, енергијата се насочува кон разни органи, така што тие можат да се регенерираат и со тоа да ја завршат својата работа правилно. Но, ако нешто се наруши со таа енергија, тогаш се појавува проблем.

Од 21:00 до 23:00 часот

Ова е време кога ендокриниот систем, одговорен за хормоните и метаболизмот, воспоставува рамнотежа. Ако имате проблем да спиете тој дел од ноќта, тоа значи дека сте под стрес што го нарушува протокот на енергија. За да го решите овој проблем, обидете се да го имате последниот оброк најмалку три часа пред да одите во кревет. Исто така, опуштете се со чаша чај од мелиса или топло млеко со лажица мед.

Од 23:00 до 1:00 часот

Будењето во ова време укажува на тоа дека се обвинувате себеси за нешто – „се јадете“ поради нешто што сте кажале или сте направиле, или требаше да кажете или сторите, а не сте направиле. Според античкото кинеско верување, овој период од ноќта е времето кога енергијата на јин се претвора во јанг. Еден час пред полноќ и еден час по полноќ, се активира работата на жолчното кесе, распаѓањето на маснотиите во телото е најсилно во тоа време, па ако се будите секоја вечер помеѓу 23 часот и 1 часот по полноќ, обидете се да се сетите што јадевте во текот на денот. Ако вашите оброци се богати со животински масти, намалете го количеството месо и помогнете на жолчното кесе полесно да ги процесира мастите.

Од 1:00 до 3:00 часот

Ако во ова време најчесто се будите, веројатно сте лути и полни со негативна енергија. Бидејќи во ова време на ноќта телото најактивно излачува токсини, односно детоксицира и регенерира, можно е да го „закопавте“ црниот дроб со поголема количина токсини во форма на бело брашно, бел шеќер, газирани пијалоци, тутун … Пред спиење, испијте чаша чај. коренот на рисот или шипка – ова ќе го забрза чистењето на црниот дроб.

Од 3:00 до 5:00 часот

Ако го погледнеме духовниот аспект на животот, тагата и болката се можни причини да се разбудат во овој момент. Можеби имате настинка или недостаток на кислород во белите дробови. Пред да одите во кревет, направете низа лесни аеробни вежби или неколку позиции на јога кои ќе ви помогнат да се опуштите.

Од 5:00 до 7:00 часот

Во тоа време, дебелото црево е активно, а токсините кои се филтрираат и се распаѓаат во текот на ноќта полека го напуштаат телото. Будењето во ова време може да значи дека сте јаделе премногу доцна или имате навика да јадете лоша и нездрава храна, така што вашето тело „се пали“ со ненадејно будење во времето кога е најслатко за спиење.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...

Fine Living

Секси потпис е лично впечатливо секси движење на жената – маневар на кој размислува нејзиниот партнер со часови откако достигнал оргазам, со денови потоа,...