Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Дали правите пилинг на косата? Еве зошто овој чекор треба да биде задолжителен во вашата рутина за убавина

Грижата за косата и грижата за скалпот се две различни нешта.

Повеќето луѓе го гледаат пилингот на скалпот како непотребен дополнителен чекор во веќе зафатената нега на косата што вклучува барем миење со шампон и регенерација.

Меѓутоа, бидејќи промената на годишните времиња е еден од најпредизвикувачките периоди во однос на здравјето на косата, неопходно беше да се најде ново решение за проблемот со сувоста и опаѓањето на косата, кои често се појавуваат на почетокот на есента.

DIY scalp scrubs that will boost your hair growth :::MissKyra

Се покажа дека кожата на скалпот е иста како кожата на кој било друг дел од телото и дека е неопходно да се изврши редовен пилинг за негата да биде целосна.

„Одржувањето на скалпот чист ќе и помогне на постоечката коса да стане погуста и поисполнета, а исто така ќе помогне и косата која штотуку расте да биде целосно здрава“, вели трихологот Дејвид Адамс, експерт за здравје на скалпот и косата. „Навистина е важно да се одделат потребите на скалпот и косата“- додава тој.

Сега, кога ја совладавме оваа лекција, еве еден трик за убавина во согласност со новонаучениот материјал кој можете да го примените денес.

Имено, додавањето само една лажица шеќер во шампонот станува нов тренд во светот на убавината.

4 DIY Hair Masks For Your Hair Problems

„Шеќерот го лупи скалпот и ги отстранува мртвите клетки на кожата, а состојките во производите за нега на коса поефикасно ќе ја исчистат и хидрираат косата“- вели дерматологот Франческа Фуско. Шеќерот исто така „лесно ќе се раствори и ќе се измие без да остави никакви остатоци на косата“-заклучува таа.

Овој домашен пилинг на скалпот ќе обезбеди изненадувачки негувачки ефект, а косата ќе стане помека и посјајна.

Доколку користите многу лак, овој пилинг правете го еднаш неделно, а во вториот случај доволно ќе биде да ја повторите постапката еднаш во две недели.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement