Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Дали мислите дека жолтите заби се одраз на нехигиенa? Експертите тврдат поинаку

Дали сте изненадени?

Белите заби се идеални за убавината.

И повеќето се стремат да ја постигнат познатата „холивудска насмевка“. Сепак, дали е тоа добро и дали белите заби се здрави заби?

Многумина веруваат дека жолтите заби се одраз на лошата хигиена. Тоа, сепак, не мора секогаш да биде така. Според научниците, жолтите заби се всушност посилни и поздрави од белите. Она што ги ослабува забите е токму процесот на белење.

„Производите за белење содржат водород пероксид кој се шири низ емајлот и ги распаѓа соединенијата што предизвикуваат промена на бојата, познати како хромогени соединенија и ги прават забите побели“, објасни професор по стоматологија на Универзитетот во Британска Колумбија во Ванкувер.

Таа додаде дека производите за белење на заби можат да имаат неколку несакани ефекти, како што се оштетување на емајлот на забите, иритација на непцата, чувствителност на забите и многу повеќе.

Тој забележува дека некои од негативните ефекти се трајни и невозможно е да се поправат подоцна, а еден од нив е оштетување на глеѓта на забот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Green Tea

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка. Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Advertisement