Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Дали медот е навистина добар за вас и колку шеќер има во него

Во нашата мисија за елиминирање на рафиниран шеќер, се обидуваме да најдеме поздрави алтернативи, а медот е најпопуларен од сите.

Постојат многу полемики за придобивките (или штетите) на овој производ: некои го сметаат за апсолутно зло, а некои скоро најкорисен десерт. Всушност, и двете мислења се погрешни и ви откриваме зошто.

Колку шеќер содржи медот?

На кратко, многу. Брзите јаглехидрати сочинуваат 80-85% од вкупната тежина на производот, а шеќерот во медот е скоро идентичен со белиот на кое сме навикнати, па затоа не треба да зборуваме за неговата безопасност за организмот. Како и редовниот бел шеќер, медот предизвикува скок на нивото на шеќер во крвта, што го зголемува гладот ​​и, на долг рок, доведува до зголемување на телесната тежина и хронични болести. Но, сите овие непријатни последици им се закануваат само на оние кои користат неконтролирано мед. Како шеќер, во мали количини, медот нема да му наштети на организмот и ќе го подобри расположението како резултат на ослободување на серотонин во крвта.

Зошто медот е поздрав од белиот шеќер?

Со калории и висока содржина на јаглени хидрати, сè е јасно, но ако навистина не можете да живеете без слатки, медот е сепак многу поздрав од шеќерот. Факт е дека белиот шеќер е целосно бескорисен производ за организмот: не содржи витамини, минерали или протеини – само брзи јаглехидрати. Медот, со иста содржина на јаглени хидрати, е богат со многу корисни материи кои донекаде ја балансираат неговата сладост. Природниот мед е извор на антиоксиданти – фенолни киселини и флавоноиди, кои обезбедуваат сигурна заштита на клетките од оштетување на слободните радикали, ја подобруваат состојбата на кожата и го спречуваат стареењето. Активните состојки на природниот мед можат да имаат корисен ефект врз здравјето на срцето со намалување на нивото на „лош“ холестерол и зајакнување на срцевиот мускул. Покрај тоа, медот има моќно антибактериско дејство, благодарение на што совршено го зајакнува имунитетот и обезбедува превенција од воспалителни процеси.

Треба да се напомене дека станува збор за природен мед со 100% органски состав. Обично се продава во специјализирани продавници. Поголемиот дел од медот што се наоѓа на полиците во супермаркетот има многу сомнителен состав со многу конзерванси и разни адитиви. Покрај тоа, медот е најсилниот алерген, па затоа е подобро да го користите со претпазливост.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Тиквата е една од главните есенски „деликатеси“. Дури и пред да се здобие со популарност низ целиот свет и да стане една од важните...

Fine Living

Швајцарскиот бренд за луксузни часовници Bovet е повторно во центарот на нашето внимание, бидејќи тие штотуку лансираа нов, неверојатен модел со ограничено издание… Откако...

Fool Moon

Лео Бабута, автор на многу читаниот блог Зен навики, познат по промовирање минималистички пристап кон животот, зборува за магијата на новиот почеток и сè...

Green Tea

На социјалните мрежи голем хит се таканаречените хиперреалистични колачи, кои воопшто не личат на колачи, туку се еден вид оптички илузии на овошје, зеленчук,...

Advertisement