Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Дали кафето може да ви помогне да изгубите тежина?

Консумирањето кафе е поврзано со многу ефекти, вклучувајќи ги и потенцијалните здравствени придобивки како што се подолг животен век и намален ризик од хронични болести.

Но, дали губењето на тежината е една од тие потенцијални придобивки? Вашето омилено кафе не само што ви дава енергија во текот на денот, туку нуди и бројни здравствени придобивки. Всушност, кафето му помага на телото да го процесира нивото на шеќер во крвта додека го намалува ризикот од здравствени проблеми како Паркинсонова болест, срцева слабост, мозочен удар, Алцхајмерова болест и рак на дебелото црево. Може да ви помогне и да живеете подолго, но што е со слабеењето?

Како кафето може да ви помогне да изгубите тежина?

Потрошувачката на кофеин може да ги подобри напорите за слабеење на неколку начини.

Го забрзува метаболизмот
Кафето го забрзува метаболизмот бидејќи неговата главна состојка, кофеинот, е стимуланс кој ја подобрува метаболичката термогенеза, процес со кој телото произведува топлина од храната што сме ја консумирале. Брзиот метаболизам значи дека ќе согорите повеќе калории во текот на денот, без разлика дали се движите или не. Ова значи дека побрз метаболизам промовира побрзо губење на тежината.

Го потиснува апетитот
За некои луѓе, пиењето кафе поттикнува чувство на ситост, велат експертите. Ова може да влијае на вашата тежина, бидејќи ако не посегнувате по дополнителни оброци и закуски во текот на денот, можеби трошите помалку калории во целост. Поврзана студија покажа дека учесниците кои консумирале кофеин 30 минути до 4 часа пред оброкот консумирале помалку храна.

Тоа е поврзано со намалување на телесните масти
Поврзана студија покажа дека луѓето кои консумирале околу 250 мл кафе, три пати на ден, забележале намалување на телесните масти по четири недели. Друга студија на сличен начин покажа дека пиењето четири шолји кафе дневно доведува до намалување на телесните масти за 4% по 24 недели, веројатно поради способноста на кафето да го поддржи метаболизмот.

Кафето кое го консумирате пред тренинг може да го поттикне и процесот на согорување на мастите во телото. Можеби сте забележале дека дури и на популарните диети кои ја ограничуваат или елиминираат храната или групите на храна, кафето ретко се дозволува.

Кафе и слабеење: на што да внимавате
Доколку не внимавате, вашето омилено кафе лесно може да се претвори во калориска бомба. Ако додадете шеќер, млеко и други висококалорични состојки, можете да додадете од 300 до 500 калории по пијалок во вашата дневна исхрана.

Кога вашата цел е да изгубите тежина, обичното кафе е дефинитивно најдобриот избор. Сепак, некои адитиви, како што се засладувачите без шеќер и малите количини млеко со малку маснотии, нема да влијаат на вашите цели за слабеење.

Дали има здравствени ризици?
Пред да почнете да пиете кафе цел ден, имајте на ум дека иако постојат некои научни докази кои го поддржуваат позитивниот ефект на кафето врз слабеењето, не треба да претерувате. Кафето може да предизвика проблеми со спиењето, што на крајот може да направи повеќе штета отколку добро, бидејќи лошиот сон го зголемува гладот ​​и апетитот, што значително влијае на хормоните кои влијаат на ситоста.

Премногу кофеин може да предизвика и други здравствени проблеми, како што се нервоза, гадење и висок крвен притисок. Добро правило е да не надминувате 400 mg кофеин (околу четири шолји кафе) дневно. И погрижете се вашата последна шолја кафе во денот да биде околу шест часа пред да си легнете.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement