Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Дали е штетно да се пие газирана вода

Целата вистина за популарниот пијалок.

Контроверзноста околу можните придобивки (или штети) на газираната вода не престануваат многу години, не само меѓу потрошувачите, туку и меѓу нутриционистите.

Некои веруваат дека присуството на воздушни меури му помага на телото побрзо да апсорбира вода, со што се намалува ризикот од дехидрираност, додека други веруваат дека јаглерод диоксидот е штетен за здравјето и вреди да се откажеме од содата еднаш и засекогаш. Ние нема да прифатиме ниту една од страните и ќе разговараме само за објективните предности и недостатоци на пијалокот.

Газираната вода може да биде обична и минерална (слатката сода не вреди да се зборува – количината на додаден шеќер и арома ги класифицира овие пијалоци на „црната листа“). Првиот е апсолутно обична прочистена вода заситена со јаглерод диоксид. Ниту едно истражување не потврдило дека воздушните меури можат да му наштетат на организмот, бидејќи јаглерод диоксидот е природен во нашето тело и не претставува опасност по здравјето. Поверојатно прашање тука е колку сакате газирана вода. Единствената контраиндикација се болести на гастроинтестиналниот тракт, бидејќи меурите можат да ја иритираат мукозната мембрана на органите за варење, што ја влошува ситуацијата. Покрај тоа, вишокот меури на гас може да доведе до надуеност и болка во стомакот.

Состојбата со минерална вода е уште поконтроверзна. Од една страна, содржи многу корисни минерали кои помагаат во обновувањето и одржувањето на мускулната функција, го зајакнуваат нервниот систем, го подобруваат метаболизмот и некои од нив се во состојба да го нормализираат киселинско-базниот баланс во телото.

Обично купуваме минерална вода во шишиња во супермаркет и не можеме да бидеме целосно сигурни дека има толку долг и привлечен список на минерали што може да се најде на етикетата. Во принцип, не можеме да бидеме сто проценти сигурни во составот. На кратко, можете да пиете газирана вода, но мора да го направите тоа многу внимателно. Затоа, ако не сакате да поминувате часови во проучување на составот на минерална вода или постојано да следите дали има непријатност во цревата од дополнителна чаша сода, најдобро решение ќе биде чиста вода.

И не заборавајте дека на крајот, која вода повеќе ја преферирате, треба да ја пиете редовно, најмалку еден и пол литар на ден.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Секој од нас може да посака прекрасен и совршен одмор од соништата, во рамките на волшебните и бајковити Алпи, задолжени за создавање идеална позадина...

Route 66

Rimac Automobili на својата Фејсбук страница објави дека наскоро ќе започне сериското производство на нов електричен хиперавтомобил – моделот C_Two. Предсериската фазата започна со...

Fool Moon

Има само 22 години и за неколку минути го освои целиот свет. Инаугурацијата на Џо Бајден, како 46-ти претседател на САД, останува свежа тема....

Green Tea

Може ли да издржите барем 7 дена без слатки? Диета без јаглени хидрати е вид на диета со која се избегнуваат разни форми на...

Advertisement