Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Дали е подобро да се истушираш наутро или навечер?

Часовникот е исто така клучен, не само времето во денот
Дали има вистинско време за туширање? Некои луѓе претпочитаат да се истушираат навечер, исплакнувајќи ја нечистотијата и потта на денот, за да можат убаво и чисто да скокаат помеѓу чаршавите. Другите не можат да замислат да го започнат денот без темелно миење – тоа е повик за будење што се споредува со чаша силно кафе.

Но, освен личен избор, дали има вистински придобивки од туширањето навечер или наутро?

Вечерното перење се чини дека има предност кога станува збор за придобивките од спиењето. „Туширање или капење пред спиење може да го подобри квалитетот на спиењето и да ви помогне да заспиете побрзо“, вели д-р Елизабет Калнан, од Медицинскиот центар на Универзитетот Раш. „Клучот е во времето: туширањето 1,5 до 2 часа пред спиење ќе го загрее вашето тело, а потоа ќе ви овозможи поизразен пад на телесната температура, што го подобрува спиењето.

Вечерниот туш е совршена подготовка за спиење
Всушност, вечерен туш или капење може да биде особено корисен во потопла клима (или во текот на летните месеци), вели д-р Миа Финкелстон, матичен лекар со сертифициран одбор кој лекува пациенти преку апликацијата за telehealth на LiveHealth Online.

„Во топло време, може да биде тешко да се постигне природен пад на телесната температура потребен за добар сон – туш или када може да помогне“, додава таа. „Овој пад на телесната температура предизвикува нашето тело да го забави срцевиот ритам, стапката на дишење и варењето на храната – воведувајќи ги нашите тела во совршен ритам за оптимален сон.

Сепак, не чекајте премногу долго пред спиење за да се измиете или во спротивно би можеле да останете будни цела ноќ. „Ако се туширате премногу блиску до спиењето, тоа може да го загрее вашето тело и нема да остави доволно време за да се намали температурата на вашето тело“, предупредува Калнан. „Ова може да направи да се чувствувате будни и потешко да заспиете кога сакате“.

Утринскиот туш е подобар ако ја следите оваа стара практика
Што се однесува до утринскиот туш: Нема вистински научни придобивки, иако експертите признаваат дека тој сепак може да биде корисен за некои. „Туширањето како дел од вашата дневна рутина во утринските часови може да послужи и како она што ние го нарекуваме zeitgeber (будилник) – во основа надворешен сигнал што му дава на мозокот знак дека е време да го започне денот“, изјаву Калнан.

Но, и тука деталите се важни. „Туширањето може да ги охрабри вашите сетила, сè додека не е премногу долго или премногу топло“, објаснува д-р Жакел Патерсон, претседател на Американското здружение на лекари на натаропатијата „Ако температурата е премногу жешка, тоа може да има релаксирачки ефект, што ќе ве заспие.

Значи, ако навистина сакате топол туш наутро, Патерсон предлага да го следите со ладен туш. „Лекарите од Натуропатијата често препорачуваат илјадагодишна пракса наречена хидротерапија, која вклучува наизменични топли и ладни температури за да го разбудите вашиот систем, да го подобрите протокот на крв и да го поддржите вашиот имунолошки систем“, вели тој.

На крајот на краиштата, ако вашата примарна цел е да бидете чисти, навистина нема погрешно време за туширање или капење. Секоја друга корист од заспивање или будење е само дополнителна придобивка од овој секојдневен ритуал.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement