Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Дали водата за детоксикација е навистина добра и зошто сите ја пијат

Ајде да откриеме што е мит, а што е реалност!

Многу здравствени гуруа велат дека водата за детоксикација им помага да ослабат, да го изедначат тенот и им го подобрува расположението. Ајде да откриеме што е вода за детоксикација и дали е навистина толку корисна колку што се зборува.

Водата за детоксикација не е ништо друго освен обична вода во која се додаваат разни овошја, зеленчук и билки. Може да има безброј рецепти за таква вода: ова е класична комбинација на лимон, краставица и нане, лимон со ѓумбир и, на пример, јаболка со цимет. Сè што треба да направите е да исечете зеленчук и овошје, да ги ставите во бокал со вода и да ги пиете во текот на целиот ден.

Диететичарите тврдат дека водата за детоксикација може да ви помогне да изгубите тежина. Сепак, ова не е целосно точно. Благодарение на овошјето и зеленчукот, водата за детоксикација има подобар вкус од обичната вода и ви помага да ја добиете точната количина на течност.

Истражувањата, исто така, покажуваат дека пиењето точна количина на вода го подобрува расположението и нè прави поенергични и поефикасни. Покрај тоа, водата за детоксикација може да го зајакне имунитетот и да го засити организмот со витамини и минерали – благодарение на овошјето, зеленчукот и билките што ги додавате.

Но, кога станува збор за детоксикација на телото, ова е, се разбира, мит. Нема студии кои докажуваат дека водата за детоксикација може да го исчисти телото. Самиот концепт на детоксикација е многу поширок отколку само пиење вода со овошје и зеленчук.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

8 намирници што треба да се избегнуваат! Овесни снегулкиЖитарките за појадок често содржат многу јаглени хидрати и шеќери. Како резултат, тие можат да доведат...

Fool Moon

Законот на бројот 3 се заснова на афирмација и едноставна заповед: „Сè што правите ќе ви се врати тродупло“. Универзумот сака да постигнете сè...

Green Tea

Џени Ривет, личен тренер на принцезата Дајана, откри која рутина за фитнес е одговорна за формата на Лејди Ди и самодовербата што ја имаше...

Fool Moon

Нема ниту еден познат актер од периодот на поранешна Југославија, на кого политичката пауза во 1990/91 година. не му ја комплицираше неговата кариера до...

Advertisement