Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Дали вакцината за COVID-19 има несакани ефекти кај оние кои имаат филери за лице?

ФДА одобри непосредна употреба на вакцината КОВИД-19 минатиот месец. И покрај тоа што се смета за ефикасна против смртоносниот вирус, забележано е дека предизвикува неочекувани несакани ефекти кај оние кои имаат филери за лице.

Поточно, извештајот на ФДА наведува дека некои приматели кои претходно нанеле филери на лицето за време на втората доза на вакцината, почувствувале оток во областа на филерот. Сепак, треба да се напомене дека овие инциденти беа многу малку и дека несаканите ефекти може лесно да се решат. Поточно, од 30.000 лица кои примиле вакцина, само тројца ги имале овие несакани ефекти.

Лекарите претпоставуваат дека овој несакан ефект е имунолошки одговор, што значи дека може да биде доказ дека вакцината работи затоа што го активира имунолошкиот одговор на организмот и го препознава филерот како туѓо тело. „Оток е природен одговор на организмот кога се зајакнува имунолошкиот систем, што е главната цел на секоја вакцина, вклучувајќи ја и вакцината КОВИД-19“, вели д-р Самуел Лин, пластичен хирург и професор по хирургија на Медицинскиот факултет Харвард.

Овој тип на реакција, исто така, повремено се забележува кај приматели на вакцина против грип или во борба против вирусно заболување. Лекарите нагласуваат дека тоа не е причина за загриженост, бидејќи може лесно да се реши со антихистаминици.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Во моменти на страв и напади на паника, обично забораваме прво да дишеме, што само ја отежнува ситуацијата за нас. Затоа, д-р Ендру Вале...

Cotton Club

Зимски капут од соништата. Јакни од сите видови тешко може да се наречат нешто навистина оригинално. Дури и ултра-гломазните модели станаа прилично чест основен...

Fool Moon

Почина на 87-годишна возраст. На почетокот на јануари, Лери Кинг беше хоспитализиран во Лос Анџелес, откако доби Ковид-19. Култниот новинар, еден од најхаризматичните анкетари...

Green Tea

Како да се зајакне имунитетот? Еден начин е да се следи внесот на цинк. Поради некоја причина, овој микроелемент често се заборава, иако неговиот...

Advertisement