Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Грчки саганаки со фета сирење и ракчиња се лесно јадење за кое постојано се бара порција повеќе

Саганаки е типично грчко предјадење кое содржи печено или пржено сирење, а меѓу другите состојки, можете да ја додадете и вашата омилена морска храна која не остава трага на линијата – ракчиња т.е. шкампи. Оброкот богат со протеини и многу потребниот јод и селен е идеален летен ручек, бидејќи нема да ве држи долго во кујна, а неговиот вкус ќе ве освои со првиот вкус…

Саганаки звучи прилично јапонски, нели? Тоа всушност е грчки збор. Саганаки е вид на тава во која Грците подготвуваат секакви јадења врз основа на пржено или печено сирење.

Најчесто тоа е пржена фета послужена со парчиња лимон и попрскана со оригано или бибер, а овој пат пробајте ја во комбинација со ракчиња или ракчиња и сос од домати.

Состојки:

  • 400 гр домати исецкани на коцки
  • 1 жолт кромид
  • 1 чешне лук
  • 1 зелен пипер
  • 150 гр фета сирење
  • 10 гр свежо оригано
  • 200 гр ракчиња или шкампи
  • маслиново масло
  • сол и црн пипер

Постапка:

Загрејте ја рерната на 200 ° С. Излупете го кромидот, исечете го на половина и исечете го на тенки ленти. Исчистете го чешне лук и изрендајте го. Исечете ја пиперката на четири дела, отстранете ја средината со камењата и исечете ја на парчиња со големина од околу 1 см. Извадете го ориганото од дршката и ситно исецкајте.

Во голема тава загрејте три лажици масло. Додадете кромид, лук и црвен пипер и печете околу четири минути. Додадете ги исецканите домати со 200 мл вода, зачинете со сол, бибер, малку шеќер и половина оригано. Доведете до вриење, потоа намалете ја температурата и варете околу 15-18 минути.

Рачно издробете го фета сирењето и оставете го настрана. Додадете ракчиња во сосот и загрејте ги околу 30 секунди, а потоа веднаш тргнете ги од оган. Послужете ги Саганаките директно од тавата, посипете ги со фета сирење и остатокот од оригано.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement